środa, 24 kwietnia 2019

Dwumetrowe jajo i zając wielkanocną ozdobą Wejherowa


Dwumetrowej wysokości jajo pomalowane w kaszubskie wzory już od 11 lat było ozdobą placu Jakuba Wejhera w Wejherowie na okres Świąt Wielkanocnych. Od tego roku oprócz jaja dodatkowym zamontowanym symbolem tych świąt był również zając wielkanocny, pomalowany w te same wzory. Dwumetrowej wysokości jajo wykonane z zaprawy cementowej i styropianu przez firmę Górażdże Cement, waży około 160 kg.
Przy tych wielkanocnych ozdobach, lokalni mieszkańcy Wejherowa jak i liczni turyści, chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Warto wspomnieć, iż wzory zaczerpnięte z kaszubskiego haftu namalowały na dużej pisance śląskie artystki z zespołu folklorystycznego Szwarne Dziołchy założonego w 1989 roku przy ówczesnych Zakładach Cementowo-Wapienniczych w Górażdżach. Projekt malatury przygotowały hafciarki z Koła Haftu Kaszubskiego Tulipan działającego przy wejherowskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
W lany poniedziałek wybrałem się do Wejherowa i przyznam po raz kolejny, że bardzo mi się to miasto podoba. Na rynku, dla podkreślenia naszej polskiej narodowości, powiewa biało-czerwona flaga.
Doskonałą ozdobą rynku w Wejherowie są też inne mniejsze rozmiarami pisanki poukładane w kwiatowe gabiony.
Te mniejsze rozmiarami pisanki raczej nie mają wzoru kaszubskiego.
Wielkanocne ozdoby są też zamontowane w innych częściach miasta Wejherowa.
Wielkanocne pisanki są też zamontowane w pobliżu mieszczących się obok siebie kilku lodziarni. Tego słonecznego dnia wielkanocnego, po lody ustawiały się spore kolejki. Był to wyjątkowo ciepły, letni lany poniedziałek.
A z tego gabionu chyba pod wpływem silnego podmuch wiatru wielkanocne jajo spadło na bruk i prawdopodobnie się rozbiło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz