czwartek, 6 lutego 2020

„Zatrzymane w biegu” - walka onkologa z własnym nowotworem


- „Tato, nie chcesz czegoś zrobić z tym węzłem na szyi? Przecież jest cały czas powiększony”, „Asiu, mam ich kilka. Zauważyłem je kilka lat temu i chyba się nie powiększają. Zrobiłem kiedyś ultrasonografię. Wyglądają na pozapalne”. Tak zaczyna się książka Jacka Jassema, profesora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, autora ponad 700 prac naukowych jak i medycznych podręczników.
Promocja książki pt. „Zatrzymane w biegu” odbyła się w środę 5 lutego 2020 w siedzibie Biblioteki GUM przy ul. Dębinki 1. Spotkanie poprowadził red. Aleksander Gosk, wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, publicysta morski, dziennikarz m.in. TVP, miesięcznika „Morze”, „Gazety Gdańskiej” oraz morskiej prasy fachowej.
Fragmenty książki przeczytał Jarosław Tyrański, od 1984 roku aktor Teatru Wybrzeże. Nabył jeden egzemplarz książki za 30 zł i poprosił autora o wpis wraz z autografem.
„Zatrzymane w biegu” to osobisty zapis walki z chorobą nowotworową tego wybitnego gdańskiego onkologa i światowej sławy naukowca. Było wielu chętnych do nabycia książki zarówno przed jak i po spotkaniu.
Ciekawie o genezie powstania książki mówił Zbigniew Canowiecki, Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”, absolwent Politechniki Gdańskiej. To on namówił Jassema do opublikowania jego własnych zapisów dokonanych w formie dziennika podczas zwalczania choroby.

Książkę „Zatrzymane w biegu”, wydały wspólnie Gdański Kantor Wydawniczy i Wydawnictwo Region w nakładzie 750 egzemplarzy.
Z ponad setki uczestników spotkania, publicznie wystąpiły jedynie dwie panie, od lewej dr n. med. Hanna Karnicka-Młodkowska wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów GUM (Wydział Lekarski) i dr med. Ewa Solska, które wygłosiły rymowane dzieło literackie dotyczące głównie autora książki.
Pracownice Biblioteki Głównej GUM dla trzech głównych "bohaterów" tego spotkania miały do ofiarowania trzy czerwone róże jako symbol podziękowań. 
Podziękowania Jackowi Jassemowi za wieczór autorski złożyli przedstawiciele władz uczelni wraz z rektorem prof. Marcinem Gruchałą, współpracownicy z Kliniki Onkologii i Radioterapii, a także liczni przyjaciele i znajomi,
W promocji książki w GUM uczestniczyła też Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, która nabyła dwie książki Jacka Jassema oczywiście prosząc
autora o autografy.
O wpis do książki poprosił również Leszek Amerski, który w tym samym 1975 roku co Jacek Jassem, po studiach rozpoczął pracę w Zakładzie Anatomii Prawidłowej, wówczas Akademii Medycznej Gdańsk (AMG). Na podstawie rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia, w dniu 21 kwietnia 2008 r., Senat AMG jednogłośnie podjął uchwałę o zmianie nazwy Uczelni na Gdański Uniwersytet Medyczny.
Kolejne takie autorskie spotkanie z autorem książki odbędzie się 7 lutego o godzinie 18 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku o czym można się dowiedzieć korzystając ze środków miejskiej komunikacji...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz