wtorek, 25 lipca 2017

Sześć medali dla Pomorza na 93. MP LA w Białymstoku

Sześć medali zdobyli trójmiejscy lekkoatleci podczas 93. Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Seniorów, jakie w dniach 21-23 lipca 2017, po raz pierwszy zostały rozegrane w Białymstoku.
Jako pierwszy po złoto sięgnął Patryk Dobek z SKLA Sopot, który triumfował na dystansie 400 m przez płotki z czasem 49,53. Drugie miejsce zajął Jakub Smoliński (RLTL ZTE Radom) 50,46, a trzecie Robert Bryliński (OŚ AZS Poznań) 51,78.
Dla Patryka Dobka z SKLA Sopot był to już czwarty z rzędu triumf w tej konkurencji na mistrzostwach Polski. Tym razem w Białymstoku na elastycznej bieżni zwyciężył z wynikiem 49.53, a więc lepszym niż te, które zapewniały mu triumf w poprzednich trzech sezonach. Jednak ten wynik z biegu finałowego nie dałby mu minimum wynoszące 49.35 na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie. Na szczęście Patryk uzyskał minimum już pierwszego dnia mistrzostw Polski w eliminacjach, w których też wygrał swój przedbieg z czasem 49.15. Przypominam, iż dwa lata temu sopocianin biegał już w finale MŚ rozegranych w dniach 22 – 30 sierpnia 2015 w Pekinie z udziałem rekordowej ilości 207 narodowych reprezentacji i 1933 lekkoatletów.
Drugi złoty medal dla gdańskiego Pomorza zdobyła Angelika Cichocka z SKLA Sopot, która triumfowała w finale biegu na 800 m. Osiągnięty przez nią wynik 2.00,91 i uzyskanie wymaganego przez PZLA minimum (2:01.00), również upoważnia ją do udziału w sierpniowych mistrzostwach świata w Londynie.
Trzecie złoto dla SKLA Sopot w biegu na 200 m zdobyła Anna Kiełbasińska. Biegaczka najpierw wygrała eliminacje na 200 m z czasem 23.48, a w finale triumfowała w jeszcze lepszym czasie 23.27. Nie wystarczyło to jednak do minimum na Londyn, które wynosi równe 23.00. Na powyższym zdjęciu w oczekiwaniu po biegu na wywiad z red. Aleksandrem Dzięciołowskim dla TVP Sport.
Srebro z wynikiem 79,50 m zdobył oszczepnik Hubert Chmielak z AZS AWFiS Gdańsk, (o czym pisałem oddzielnie).
Po brąz sięgnęła tyczkarka Olga Frąckowiak z AZS AWFiS Gdańsk, wychowanka trenera Edwarda Szymczaka, uzyskała wysokość czterech metrów.
Brązowy medal w chodzie na 5000 m wywalczyła Agnieszka Ellward (23:12.05) z Floty Gdynia (na powyższym zdjęciu z lewej). Wygrała Paulina Buziak (LKS Stal Mielec 22:20.99), a drugie miejsce zajęła Katarzyna Golba (AZS-AWF Katowice 22:33.55 min).
Agnieszka Ellward to rekordzistka Polski w chodzie na 50 kilometrów. Reprezentantka klubu Flota Gdynia uzyskała czas 4 godz. 52 min. 56 sek., co daje jej 9 miejsce w światowym rankingu oraz drugą pozycję w Europie.
Na 93. MP LA Seniorów do Białegostoku pojechało 30 sportowców reprezentujących trzy trójmiejskie kluby: AZS AWFiS Gdańsk, SKLA Sopot i Flotę Gdynia. Drugiego dnia opady deszczu zakłóciły przebieg zawodów. Na powyższym zdjęciu startujący w drugim przedbiegu eliminacyjnym na 100 m na 6 torze (trzeci od lewej) Przemysław Słowikowski z Floty Gdynia, który zajął trzecie miejsce z czasem 10,56 i zakwalifikował się do finału. Natomiast na dystansie 200 m w eliminacyjnym biegu był czwarty z czasem 21,69.
Przypomnę, iż złoty medal, z nowym rekordem życiowym 10.39, wywalczył Przemysław Słowikowski na 91. MP LA 2015 w Krakowie, biegnąc na zewnętrznym ósmym torze.