czwartek, 27 lipca 2017

Trójmiasto na 93. MP LA w Białymstoku

Od wciągnięcia biało-czerwonej flagi na maszt rozpoczęły się 93. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Seniorów, jakie w dniach 21-23 lipca 2017 po raz pierwszy zostały rozegrane w Białymstoku.
Do trzyosobowego pocztu sztandarowego delegowano oszczepniczkę Marię Andrejczyk, która z uśmiechem nas pozdrowiła. Ta zaledwie 20-letnia Polka spisała się świetnie podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 roku – z wynikiem 64.78 była czwarta, a do medalu zabrakło jej zaledwie... dwóch centymetrów.
Wieloletni trener LA Janusz Nowak z Kociewia podczas rozmowy z olimpijką i mistrzynią Europy juniorek stwierdził, że zasługuje ona na miano jednego z największych odkryć w polskiej reprezentacji olimpijskiej. Z żalem wspomniał, że gdyby Maria Andrejczyk powtórzyła wynik z kwalifikacji (67.11), cieszyłaby się ze złotego medalu olimpijskiego. Tymczasem wygrała Chorwatka Sara Kolak, przed Sunette Viljoen z RPA i Czeszką Barborą Spotakovą.
Akredytowany na białostockie mistrzostwa, mając możność swobodnego poruszania sie po stadionie z aparatem fotograficznym dostrzegłem, że oszczepniczki, w tym większość z klubu AZS AWFiS Gdańsk, podopieczne trenera Leszka Walczaka, z powodu opadów deszczu musiały chować oszczepy pod zadaszenie. Nasze gdańskie reprezentantki tym razem były jednak poza podium.

W pierwszym przedbiegu na 100 m kobiet Sylwia Kasjanowicz z SKLA Sopot (na zdjęciu z prawej) z czasem 12.18 zajęła 6 miejsce i nie zakwalifikowała się do finału.
Po Patryku Dobku (800 m płotki) i Andżelice Cichockiej (800 m), Anna Kiełbasińska zdobyła trzecie złoto dla SKLA Sopot w biegu na 200 m. Biegaczka najpierw wygrała eliminacje na 200 m z czasem 23.48 i bardzo zmęczona cierpliwie czekała na tzw. „setkę” z red. Aleksandrem Dzięciołowskim dla TVP Sport. Dopytywał on o ewentualne uzyskanie minimum na sierpniowe mistrzostwa świata LA w Londynie, wynoszące równe 23.00 sek. Kiełbasińska w finale pobiegła szybciej uzyskując czas 23.27, ale niestety zaledwie o 0.27 gorszym od minimum wyznaczonego przez PZLA.

W jednym z dwóch przedbiegów mężczyzn na 200 m czwarte miejsce zajął (drugi z prawej) Przemysław Słowikowski WKS Flota Gdynia z czasem 21.69. Wygrał (pierwszy z prawej) Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) z czasem 21,23. W finale zajął trzecie miejsce z czasem 21,12. Wśród mężczyzn na dystansie 400 m Rafał Omelko obronił tytuł sprzed roku z czasem 45,67.
Marek Fostiak szef Pomorskiego Okręgowego Związku LA wręczał medale i żywe kwiaty słoneczniki najlepszym trzem sztafetom żeńskim 4x100m.
Kolejność sztafet 4x100 m kobiet na mecie była następująca: 1. AZS AWF Wrocław 45,23, 2. CWZS Zawisza Bydgoszcz SL 45,34, 3. AZS Łódź 45,90.
Nasze reprezentantki z AZS AWFiS Gdańsk popełniły podczas zmiany pałeczki błąd i nie zostały sklasyfikowane.
W drugim słabszym przedbiegu na 5 tys. metrów mężczyzn uczestniczył zawodnik z Kociewskiego Klubu Biegacza w Starogardzie Gdańskim Mateusz Niemczyk, który prowadząc przez większość dystansu, chyba z powodu samotnego prowadzenia, nieoczekiwanie zszedł z bieżni i nie ukończył biegu. Bieg na 5 tys. m wygrał Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) 13.53,45, drugi był Damian Roszko (Podlasie Białystok) 13.56,52, a trzeci Szymon Kulka (niestowarzyszony) 14.00,58.

Pierwszego dnia mistrzostw na białostockim rynku spotkaliśmy wieloletniego trenera kadry tyczkarzy i tyczkarek Edwarda Szymczaka, absolwenta AWFiS Gdańsk, naszego dobrego znajomego i zrobiliśmy sobie z nim wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Relacja: W. M. Amerski i Wojciech Choina