wtorek, 30 października 2018

Koncert na Wstążki w sercu Gdańska

Imponującą instalację projektu Jerzego Janiszewskiego można było oglądać jesienią 2018 na Targu Węglowym w Gdańsku.  Za każdym razem kiedy przejeżdżałem obok niej na rowerze, musiałem się zatrzymać i zrobić choćby jedną fotkę. Raz tylko trafiłem na parę, która pozując do pamiątkowego zdjęcia, mocno trzymała w dłoniach balonikowe serce.

Na mojego bloga wchodzi sporo osób, według ilości z: USA, Niemiec, Portugalii, Chin, Indii, Litwy, Ukrainy, Francji, Rosji, Kanady, a ostatnio także z RPA i Grecji, do której 11 listopada lecę na 36. ateński maraton. To z myślą o tych wielu osobach rozsianych po różnych stronach kuli ziemskiej, publikuję te zdjęcia, ukazujące piękno artystycznej instalacji w centrum Gdańska.

Nie było też dnia, aby liczni turyści nie robili sobie pamiątkowych zdjęć na tle tej szumiącej w wietrze instalacji, składającej się z 44 km białej i czerwonej wstążki, pociętej na 5200 sztuk (każda o długości 8 metrów) i umocowanej na siatce rozpiętej na czterech stalowych masztach o wysokości 20 metrów.
Instalacja o rozpiętości 32/26 m, nie tylko zaskoczyła mieszkańców, a zwłaszcza turystów, swoją obecnością, ale też zachwyciła naszym narodowym biało-czerwonym kolorem i falistym ruchem w wietrze. Skłaniała także do refleksji i zastanowienia się nad jej przesłaniem. Ruchliwe centrum miasta na okres jesieni uległo uspokojeniu, zatrzymaniu. W pobliżu Teatru Wybrzeże i Wielkiej Zbrojowni, stało się miejscem kontemplacji, wyciszenia, ukojenia.

Mieszkający od ponad 30 lat poza Polską, a ostatnio w Hiszpanii, autor instalacji Jerzy Janiszewski, swoimi pracami zmieniał już oblicza dzielnic, takich miast jak Madryt czy Barcelona. Urodził się w 1952 roku w Płocku. Będąc absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jest cenionym na całym świecie grafikiem i scenografem.

Instalacja ta była już prezentowana na skwerze przy Wielkim Młynie w Gdańsku, w okresie od 17.08 do 30.09. 2012, podczas festiwalu Solidarity of Arts. Było to wówczas wielkie święto polskiego jazzu i wyjątkowy sposób na uczczenie 70. urodzin najbardziej rozpoznawalnego polskiego jazzmana w Stanach Zjednoczonych, światowej klasy trębacza (urodzonego 11 lipca 1942 w Rzeszowie) Tomasza Stańki, który zmarł 29 lipca 2018 w Warszawie.
Tegoroczny “Koncert na wstążki” odbył się z dedykacją dla Lecha Wałęsy z okazji 35. rocznicy przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla oraz przypadających jego 75. urodzin. Wstążkowy wizerunek bohatera “Solidarności” inspirowany jest zdjęciem z 1980 r. wykonanym przez Bjoerna Elgstranda, reportera Associated Press.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz