piątek, 1 listopada 2019

Nowy Jedwabny Szlak szansą dla pomorskich firm


Aktualne zmiany prawne, instrumenty wsparcia dla eksporterów i biznesowa kultura w Chinach. To tylko niektóre z kwestii jakie zostały omówione podczas seminarium "Wejście na chiński rynek". Spotkanie odbyło się 30 października 2019 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Obecnie po morskiej, idea lądowej drogi handlowej Chiny – Europa, powróciła z inicjatywy Chin. Mówił o tym na wstępie Liu Guangyuan, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
W dyskusji panelowej na temat sukcesów pomorskich firm na chińskim rynku wzięli udział przedstawiciele firm: S&A, Prfect-coll, ARGO, INVENA, Zakład Mięsny "Wierzejki" J.M. Zdanowscy, moderatorem był Borys Malinowski, PwC. Oto co usłyszeliśmy m.in. jeśli skrócimy morski transport do 10 dni z Gdańska do Chin, to będzie można eksportować świeże towary. Największy statek świata może zabrać na swój pokład 18 tysięcy kontenerów i wpłynąć do portu gdańskiego, natomiast najdłuższy pociąg kolejowy może zabrać jednorazowo do 70 kontenerów.
Paweł Jajkowski, przewodniczący Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej, w obecności Xu Xiaofenga, Radcy handlowego w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce usłyszeli, że dla Chińczyków bardzo istotna jest rodzina i jakie ona nosi nazwisko. Więzy rodzinne są do tego stopnia istotne, że na weselu potrafi być i do 2 tysięcy gości weselnych. Rodzinna sieć powiązań jest zatem bardzo istotna.
Uczestnicy seminarium dowiedzieli się, że z podarowanych upominków Chińczycy bardzo sobie cenią wyroby z bursztynu. Ale też trzeba trafić w aktualnie obowiązujące gusta, które co jakiś czas się zmieniają. Nawet częściej niż w Polsce. Uznaniem cieszą się nasze słodycze, no i tak uniwersalny prezent jakim jest alkohol, zwłaszcza o nazwie Chopin. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że na kuli ziemskiej 50 proc. trzody chlewnej jest hodowana w Chinach. Jednak produkcja wędlin jest u nich dopiero w fazie rozwoju. Nasze wędliny mają duże uznanie. Eksportujemy dużo puszek wieprzowych, kurze łapki, żołądki, kości, no i kabanosy.
Maciej Dobrzyniecki – wiceprezes Business Centre Club potwierdził Xu Xiaofengowi, Radcy Handlowemu w Ambasadzie ChRLw Polsce, że na Pomorze trafia coraz więcej turystów z Chin. Chińczyków odwiedzających Polskę z 70 tysięcy w 2016 roku wzrosło do 140 tys. w 2017 roku. W 2018 roku ta liczba przekroczyła 180 tys. Na trójmiejskich uczelniach zwiększa się liczba chińskich studentów, w tym na AWFiS Gdańsk. Na Uniwersytecie Gdańskim powstała sinologia, otwarto Instytut Konfucjusza. A od 2011 roku w siedzibie głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku działa Gabinet Szanghajski gromadzący literaturę dotyczącą Chin (po chińsku, polsku i angielsku).

Ułatwienia dla biznesu – zmiany prawne w Chinach, to temat jaki podjęła rodowita gdańszczanka z Moreny, absolwentka II LO przy ulicy Jana Pestalozzjego, Beata Magdalena Witkowska, mająca swoją kancelarię prawniczą Law Firm przy ul. Nowy Świat 53 w Warszawie. - Chińczykom tak bardzo zależy na współpracy gospodarczej i handlowej z Europą, że wszystko tłumaczą na język angielski. Dla nich prawo handlowe jest po to, aby pomóc zrobić biznes i na nim jeszcze zarobić. Zawierane z nimi umowy trzeba mieć na piśmie. Istotne są oznakowania CE na eksportowanych i importowanych z Chin produktach. Proszę też pamiętać o tym, że prezentów nie rozpakowuje się w obecności Chińczyków. 
Paulina Kiełbus-Jania z Krakowa, pracująca od 11 lat w BigChina.pl mówiła o chińskiej kulturze biznesu i najczęstszych błędach popełnianych przez polskich przedsiębiorców. To m.in. brak cierpliwości w budowaniu zaufania w przyjaznej atmosferze podczas wspólnego pobytu na przykład w restauracji. Powiedzenie, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu nie jest już obecnie aktualne, bo prowadzą one do Chin. Jest potrzebna duża wiedza o tym wielkim państwie, gdyż jego rynek nie jest wcale taki łatwy. Wiele chińskich drzwi nie otworzy się przed nami jeśli nie wejdziemy w tzw. „quanxi” tj. prawdziwe partnerstwo.    
Xu Xiaofeng, Radca Handlowy w Ambasadzie ChRL w Polsce i Paweł Jajkowski, przewodniczący Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej, zgodnie z obyczajem wymienili się wizytówkami., Ze satysfakcją przyjęli informacje ambasadora CHRL w Polsce, że w 2018 roku bilans chińsko – polskiego handlu dwustronnego wyniósł, 24,58 mld dolarów, co oznacza wzrost o 15,3 procent wzrostu rok do roku. W tym samym czasie eksport polskich produktów spożywczych do Chin wzrósł o 60 procent. W Polsce działa niemal 70 chińskich firm, a wartość chińskich inwestycji bezpośrednich i pośrednich m.in. w produkcję, badania i rozwój przekroczyła już 3 miliardy dolarów. W Polsce otworzyło swoje filie wiele chińskich banków, zasilając polską gospodarkę kwotą 1 mld USD. .W Chinach 14 uniwersytetów oferuje kursy o kierunku z językiem polskim. W Polsce działa 6 instytutów Konfucjusza i dwie klasy konfucjańskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz