wtorek, 15 maja 2018

Awaryjnym ściekiem Motława w Gdańsku


W związku z przedpołudniową awarią Przepompowni Ścieków na Ołowiance we wtorek 15 maja 2018, w Saur Neptun Gdańsk zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. By ograniczyć zastój ścieków, które dopływają do przepompowni z Dolnego Tarasu Miasta, około godz. 13.00 zdecydowano o awaryjnym zrzucie ścieków do rzeki... Motławy, co zminimalizuje ryzyko cofania się ścieków i wystąpienia podtopień w takich dzielnicach jak. Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Dolne Miasto, Śródmieście. Dzięki podjętym działaniom nastąpił wzrost przepustowości systemu ściekowego odbierającego zanieczyszczania.
Późnym wieczorem, po wypompowaniu ścieków z komory pomp, spodziewane jest zdiagnozowanie przyczyn awarii i natychmiastowe podjęcie działań naprawczych.
Od ok. godz. 13.00 trwa awaryjny zrzut ścieków do Motławy. W ciągu godziny ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześciennych, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie. Ścieki wraz z nurtem trafiają do Zatoki Gdańskiej. W ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego jest to ilość niezagrażająca zdrowiu ludzi. Rekomendowany zakaz kąpieli na gdańskich plażach jest działaniem prewencyjnym.
W związku z zaistniałą sytuacją Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk.
Ze względów środowiskowych zaapelowano do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Skierowano tez prośbę o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych.
Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowa Saur Neptun Gdańsk poinformowała wszystkie stosowne służby o wystąpieniu awarii i podjętych działaniach. 
Awaria spowodowała zalanie komory pomp, w tym 4 silników elektrycznych. Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie pracy Przepompowni Ścieków. Niezależnie od tego w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG przystąpi do czynności naprawczych.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz