piątek, 16 sierpnia 2019

Fischmarkt ponownie zagościł na 759 Jarmarku Św. Dominika


Duch dawnego Fischmarktu powrócił do Gdańska w ostatni czwartek (16 sierpnia) trwającego od 27 lipca do 18 sierpnia 759 Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
Tego dnia kaszubscy rybacy przycumowali do brzegów Motławy i na Targu Rybnym zorganizowali tradycyjny rybacki targ. Odbył się także przemarsz ludzi morza z darami do Ratusza Głównego Miasta.
Fischmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się tradycją targów rybnych organizowanych w Gdańsku. W 1342 r. wielki mistrz krzyżacki Ludolf König nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali kaszubscy rybacy, którzy przywozili tu łodziami złowione przez siebie ryby.
Przez kilka wieków trwania gdańskiego Fischmarktu, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę. Targ rybny nad Motławą organizowany był w każdy piątek, natomiast w czasie Jarmarku św. Dominika był obecny przez dłuższy czas.
W tym roku Fischmarkt ponownie zagościł na 759 Jarmarku Św. Dominika. Impreza rozpoczęła się w czwartek, 15 sierpnia 2019 r. o godz. 12.00. Kilkanaście pieczołowicie zrekonstruowanych łodzi – tak zwanych Pomeranek przypłynęło do Gdańska.
Rybacy z Półwyspu Helskiego przycumowali do brzegów Motławy i na Targu Rybnym zorganizowali tradycyjny rybacki targ.
Flądra z lodu oferowana była w cenie 15 zł za kilogram. Do godz. 18.00 prowadzone też były warsztaty i pokazy kulinarne.
Nie zabrakło producentów rybnych, u których było można spróbować wyśmienitej smażonej flądry, śledzi w oleju i occie oraz  wędzonych szprotek.
Mieszkańcy i turyści mogli też spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej.
Dla najbardziej zainteresowanych historią Targu Rybnego przygotowana została publikacja „Fischmarkt w Gdańsku”, która została wzbogacona fragmentami prozy pisarzy polskich i kaszubskich, historycznymi relacjami świadków oraz archiwalnym zdjęciami przygotowanymi przez Muzeum Ziemi Puckiej Organizatorami wydarzenia było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Pomarenk, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz