czwartek, 8 sierpnia 2019

Stowarzyszenie Godność o specustawie dotyczącej terenów Westerplatte


Stowarzyszenie Godność, którego członkowie m.in. doprowadzili do przywrócenia krzyża nad mogiłami obrońców Westerplatte i upamiętniania wizyty Jana Pawła II w tym tak ważnym dla Polski miejscu, wydali oświadczenie tyczące terenów dawnej polskiej placówki.
Tekst oświadczenia poniżej:
1 sierpnia 2019 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Wejście w życie tej ustawy powinno zamknąć spór wywołany przez władze Gdańska z Rządem RP – dla dobra obu stron, mieszkańców miasta, a przede wszystkim z pożytkiem dla tej wielkiej sprawy.

Westerplatte stanowi własność całego Narodu. Miasto Gdańsk, po otrzymaniu w 1991 r. z mocy ustawy samorządowej 9 ha najważniejszych terenów bitwy, nie zrobiło nic, aby temu miejscu nadać poważny, godny heroizmu polskiego żołnierza, charakter. Przez wiele lat podtrzymywano kształt Westerplatte nadany jeszcze za czasów PRL (połowa lat 70-tych), lekceważono przy tym obowiązek utrzymywania w tym szczególnym miejscu elementarnego porządku.
Miasto Gdańsk, w różnych okresach i pod różnymi włodarzami, interesowało się Westerplatte tylko przy okazji kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej. Troskę o to święte dla Polaków miejsce wykazywali zwykli obywatele, reprezentowani przez organizacje społeczne czy grupy pasjonatów historii. Przykładem słynna już wieloletnia walka o przywrócenie krzyża nad mogiłami Westerplatczyków czy też oddolne starania o budowę tablicy upamiętniającej spotkanie Papieża Jana Pawła II z młodzieżą w 1987 r.
Ten stan braku szacunku, niefrasobliwości i skandalicznych zaniedbań postanowiono zmienić. Obecne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznacza na ten cel z budżetu państwa znaczącą kwotę 150 mln zł. Propozycja ta została wsparta przez najwyższe władze państwowe, spotykając się też z poparciem zdecydowanej większości społeczeństwa.
Odmienne i niezrozumiałe stanowisko konsekwentnie prezentują natomiast władze Miasta Gdańska z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele. Tę wartościową i uzasadnioną inicjatywę przedstawia się jako próbę „zawłaszczenia terenów Gdańska”. Pani prezydent twierdzi nawet, że planowana na półwyspie budowa Muzeum będzie realizowana ,,z użyciem siły, a nie dialogu”. A na na konferencji prasowej w dniu 2 sierpnia zapowiedziała, że będzie starała się ,,zatrzymać złe prawo”, wykorzystując wszelkie środki prawne w kraju i za granicą… Trzeba jasno stwierdzić, że po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach w 2015 r. władze Gdańska stały się zdecydowanym przeciwnikiem Rządu. Udowadniały to wielokrotnie, brutalnie prowokując niepotrzebne konflikty, i podważając dobre imię miasta, tak zasłużonego dla najnowszej historii Polski. Nikomu nie potrzebny spór o Westerplatte jest tego przykładem.
Jego kolejna odsłona, sprowokowana przez ekipę pani prezydent, to własny program obchodów 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej – ustalony bez porozumienia z władzami państwowymi, a do tego zawierający żałosne pomysły „radosnych pochodów po ulicach Gdańska i tańców przy Zielonej Bramie”. To obraza pamięci żołnierzy Westerplatte, ale i obraza samych mieszkańców, szczególnie tych którzy przeżyli wojnę, doświadczyli okupacji, a niektórzy także niemieckich „porządków” w Wolnym Mieście Gdańsku.
Naszych dzisiejszych sąsiadów szanujemy i chcemy z nimi żyć w zgodzie, ale i w prawdzie! I nie ma powodów, Młodzi Włodarze naszego wspaniałego miasta, aby tę prawdę składać na ołtarzu obcej polityki historycznej. Dlatego żądamy: zakończcie wojny Gdańska z Rządem! Te wojny nikomu nie służą. Nie popiera ich też większość mieszkańców. Apelujemy o to – my, gdańszczanie z różnych środowisk i zawodów, związani walką i etosem „Solidarności”, i przez wiele lat służący naszemu miastu. Niech Gdańsk znów stanie się wzorem dla Polski, w tym przypadku – miejscem dobrej współpracy państwa i samorządu.
W imieniu Stowarzyszenia ,,Godność” Stanisław Fudakowski, Andrzej Osipów, Czesław Nowak. Zdjęcia: google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz