czwartek, 1 sierpnia 2019

Pogromca Fibaka wygrał w Igrzyskach Polonijnych

Na kortach ziemnych w Redzie i Rumi rozgrywano mecze tenisowe w ramach XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, Gdynia 27.07-3.08.2019. Rywalizowało 110 osób z 28 krajów (mężczyźni i kobiety) w grach singlowych, deblowych oraz mikstach. Rywalizacja jak przystało na rangę była bardzo wyrównana, a poziom sportowy bardzo wysoki. Przemysław Toczek z TV Polonia do wywiadu wybrał Andrzeja Dulińskiego, który od 30 lat mieszka w austriackiej miejscowości Zdrój, gdzie jest fizjoterapeutą.
Andrzej Duliński (na zdjęciu) zagrał pokazowy mecz z Przemysławem Toczkiem, dziennikarzem TV Polonia, udzielając odpowiedzi na zadawane pytania. Ukończył AWF w Katowicach i od 2000 roku regularnie gra w tenisa. Uczestniczy we wszystkich igrzyskach polonijnych organizowanych w różnych miastach Polski. A to dlatego, gdyż jest to doskonała okazja do poznania czegoś nowego, odświeżenia starych znajomości i zawarcia nowych  Ma dwóch synów, którzy z nim z ochotą za każdym razem przyjeżdżają do Polski.
Będąc na kortach ziemnych w Redzie przyglądałem się meczowi ćwierćfinałowemu, w którym zmierzyli się dwaj kanadyjscy Polonusi z Mississauga. Na zdjęciu Wiktor Nowak, który popełniając zbyt dużo błędów, pierwszego seta przegrał 5:7. Jeszcze więcej błędów Wiktor Nowak popełniał w drugim secie, którego przegrał 0:6 z klubowym kolegą Andrzejem Szwachem.
Obaj tenisiści podziękowali sobie za grę po meczu w setach 2:0 dla Andrzeja Szwacha, który ostatecznie zajął trzecie miejsce w kategorii wiekowej 56-65 lat. Ich kanadyjski Credit Valley Tennis Club, położony jest w samym sercu miasta, w granicach bujnego Parku Huron, w pobliżu skrzyżowania Mavis i Queensway. Posiada on korty... gliniane, które podczas gry zmniejszają nacisk na nogi, kolana, kostki i plecy. Glina jest elastyczna i pochłania wstrząs, a nie stawy wykonują całą ciężką pracę. Nie emitują one również tak dużej ilości ciepła i dlatego są chłodniejsze do gry niż twarde korty. Klub skupia około 400 członków, w tym 25 proc. Polaków, a także sporo Chińczyków, Serbów i Rosjan. Roczna składka klubowa wynosi około 300 dolarów.
W najstarszej kategorii wiekowej powyżej 71 lat bez problemów pierwsze miejsce zajął Zdzisław Adam Stoltmann, pochodzący z Zielonej Góry, a zamieszkały w Luksemburgu. Pokonał Marcina Gobelga z Austrii (2 miejsce) oraz Jerzego Witke z USA i Kazimierza Łokicia z Białorusi (obaj trzecie miejsca). Dla byłego juniora reprezentanta Polski w tenisie ziemnym, Stoltmann nie miał w Redzie równych sobie konkurentów. Jest absolwentem AWF Warszawa, a w XX wieku był zawodnikiem Arki Gdynia. Wspomniał też o swoich dwóch wygranych meczach juniorskich z Wojciechem Fibakiem, zawodnikiem który najbardziej rozsławił tenis ziemny w Polsce.
Opiekunem polonijnej grupy austriackiej był Julian Gaborek, prezes Wspólnoty Polaków i reprezentujący też Polskie Radio w Górnej Austrii.