poniedziałek, 17 grudnia 2018

Bard Solidarności „Stefan” wspomina strajki na Pomorzu


Już we wtorek 18.12.2018 roku, o godzinie 18.00 w Sali BHP w Gdańsku bard Solidarności Zbigniew Stefański wraz z zespołem zagra koncert „Pamięci Stoczniowców – zakłóćmy ciszę”. Zapraszamy serdecznie.
Pomysł zorganizowania koncertu wyszedł od środowiska osób działających w Stowarzyszeniu myGdańsk.pl, które uczestniczą w różnych wydarzeniach patriotycznych i historycznych często związanych ze Stocznią Gdańską. Wielokrotnie rozmawiając ze Stoczniowcami słyszymy prawdziwe i często bolesne wspomnienia okresu stanu wojennego, czy strajków. Podczas tych opowieści każdy z nich stara się odnaleźć coś co jednak było pozytywne i budujące. Takim czynnikiem dla nich często była muzyka i muzycy. Wielu wspomina niepokornego, ale podtrzymującego na duchu Zbigniewa Stefańskiego „Stefana” – mówi Andrzej Jaworski Prezes Stowarzyszenia myGdańsk.pl.
Zbigniew Stefański to do dziś pracujący Stoczniowiec, autor takich utworów strajkowych jak: „Żarnowiec”, „Do syna”, „Dym” czy „NSZZ”. Słyszymy w nich problematykę nie tylko pomorską ale też taką, jak zupełnie nam współczesna walka o demokrację bezpośrednią. W tekstach odnajdujemy przede wszystkim klimat protest-songu, wartości ogólnoludzkich i ogólnohumanistycznych oraz sprzeciw wobec zła i niszczenia takich wartości jak Bóg, Ojczyzna i rodzina. Stefański swój pierwszy strajk rozpoczął w czerwcu 1976 roku, kiedy sprzeciwiając się podwyżką cen żywności przerwał pracę i rozpoczął strajk okupacyjny. Wtedy to zainteresował się muzyką dla robotników. Zaczął pisać początkowo własne wiersze, następnie rozpoczął naukę gry na gitarze. 
 
Bardem Solidarności został podczas strajku sierpniowego 1980 roku. Wtedy to na wydziałach Stoczni Gdańskiej, a później na bramach grał autorskie piosenki opowiadające o tym co działo się w Polsce i podczas strajków. Uczestniczył we wszystkich gdańskich strajkach w latach 80-tych. W maju 1989 roku wspierał swoją muzyką studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy strajkowali żądając uznania i rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Już w połowie lat 80-tych nagrał kasetę z protest-songami, która dystrybuowaną była w Niemczech, a w 1990 roku solową płytę „Jesteśmy Solidarność”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz