sobota, 29 grudnia 2018

Maratończycy uczcili Niepodległą RP w Atenach


Wspólne świętowanie stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską odbyło się w przeddzień 36. Maratonu Ateny 2018, który został rozegrany w niedzielę 11 listopada.
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano w sobotę, w godzinach 14-18 na placu przed budynkiem Zappeion w Ateńskich Ogrodach Narodowych (niedaleko Stadionu Marmurowego). Oddzielne zdjęcie zrobiła sobie grupa pn. Strzegomska Dwunastka – Biegajmy Razem ze Strzegomia, województwo dolnośląskie.
Wspólne zdjęcie również członków grupy tanecznej uczniów Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach na tle budynku Zappeion w Ateńskich Ogrodach Narodowych.
Ambasada RP w Atenach serdecznie zaprosiła wszystkich Polaków przebywających w Grecji do uczestnictwa w obchodach Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Zbiegiem kalendarzowej okoliczności, w niedzielę 11 listopada 2018 w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Atenach już po raz 36. był rozgrywany klasyczny maraton z udziałem 330 Polaków na 18 500 uczestników 110 narodowości.
Było też sporo biegaczy z Polski uczestniczących w biegach na 5 i 10 km. Jednakowo ubranej ekipie biegaczy z Chrzanowa, przyjemnie było zrobić sobie w Atenach pamiątkowe zdjęcie z biało-czerwonymi flagami i orłem, podczas obchodów stulecia naszej niepodległości.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od przemówienia Ambasador RP w Atenach Anny Barbarzak, która przypomniała proces kształtowania się polskich granic w latach 1918-1923 oraz najważniejsze wydarzenia związane z odbudową naszej państwowości.
Wszystkich biegaczy narodowości polskiej biorących udział w Maratonie, Ambasada RP w Atenach zaprosiła do odwiedzenia swojego stoiska nr 41 w hali Ergo Marathon Expo, gdzie każdy otrzymał okolicznościową czerwonego koloru koszulkę z logotypem Niepodległej.
Ambasador RP w Atenach Anna Barbarzak, przemówiła do licznie zebranych zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Podczas przemówienia bardzo ładnie prezentowały się polskie tancerki w strojach regionalnych.
Bezpośrednio po przemówieniu Ambasador RP w Atenach Anny Barbarzak, wspólnie odśpiewano hymn RP – Mazurek Dąbrowskiego, przy fortepianowym akompaniamencie w wykonaniu Artura Sychowskiego.
Obchodom towarzyszyły wystawy zatytułowane „About Polska” i „Ojcowie Niepodległości” przygotowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.
W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach.
Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach, ma swoje dwie filie w Salonikach i Thira na Santorini.
Po recitalu fortepianowym open air utworów Fryderyka Chopina, w wykonaniu Artura Sychowskiego i Magdaleny Hierowskiej – Sychowskiej. można było skosztować okolicznościowego pączka i herbaty z sokiem malinowym.
Tego dnia w sobotę 10 listopada 2018 było w Atenach bardzo ciepło i większość była spragniona napicia się chłodnego soku lub herbaty.
Uczniowie Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach mają swoje odrębne czerwone koszulki z dużym białym orłem na plecach.
Takie wspólne świętowanie, to również okazja do zwarcia nowych znajomości.
Personel Ambasady RP w Atenach również przywdział czerwone koszulki niepodległościowe.
Personel Ambasady RP w Atenach jakże był przydatny do zrobienia pamiątkowych zdjęć z panią ambasador Anną Barbarzak.
Zespół taneczny również musiał się uwiecznić wraz z panią ambasador, która ku naszemu zaskoczeniu wzięła udział w zawodach biegowych. Anna Barbarzak, wręczyła też specjalne nagrody dla pierwszych trzech najlepszych polskich maratończyków i maratonki (opisane jest to oddzielnie).
No i przyszedł moment najtrudniejszy do opanowania, zrobienia wspólnego zdjęcia na tle budynku Zappeion, w ateńskich Ogrodach Narodowych.
No i udało się większość gości zgromadzić na schodach budynku Zappio, wybudowanego w latach 1874-1888 według projektu duńskiego architekta Theophila Hansena, z inicjatywy greckiego patrioty i filantropa Ewangelisa Zappasa, sformułowanej jeszcze w latach 50. XIX wieku.
 
Ambasador RP w Atenach Anna Barbarzak została uhonorowana przez Ryszarda Walendziaka, szefa grupy gdańsko pomorskich biegaczy, koszulką sportową z autografami piłkarzy nożnych polskiej reprezentacji narodowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz