środa, 2 września 2020

Kazimierza Deyny mural w Warszawie


Mural poświęcony znakomitemu piłkarzowi stołecznej Legii Kazimierzowi Deynie, został odsłonięty 1 września 2020 na jednym z wieżowców, spółdzielni "Wyżyny" na warszawskim Ursynowie. Tym samym uczczono legendę polskiego futbolu, zdobywcę złotego i srebrnego medalu olimpijskiego oraz brązowego medalisty mundialu w 1974 roku. - Mural o powierzchni ponad 420 metrów kwadratowych na ścianie budynku przy ulicy Kazury 16 został namalowany specjalną farbą antysmogową – powiedział podczas uroczystości jego odsłonięcia Janusz Dorosiewicz, prezes Fundacji im. Kazimierza Deyny.
To Fundacja sfinansowała całe to przedsięwzięcie, a internetową zbiórkę wsparło kilkuset darczyńców, wśród nich dziennikarz sportowy, autor książki o Deynie, Stefan Szczepłek oraz tacy piłkarze jak szef Klubu Wybitnych Reprezentantów Dariusz Dziekanowski, czy Marek Saganowski i Artur Boruc, który przekazał na licytację swoją bramkarską żółtą koszulkę.
Autorem muralu przedstawiającego sylwetkę piłkarza opatrzoną napisami "DEYNA" i "SZACUNEK" jest małżeństwo Zuzanna i Bartosz Podlewscy. - Mąż projektował, a ja byłam odpowiedzialna za typografię -  Zuzanna Podlewska powiedziała Jerzemu Jakobsche z Redakcji Sportowej PAP w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, studiował w Instytucie Dziennikarstwa i Afrykanistyki. Od 1993 roku członek Komitetu Wykonawczego Europejskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (UEPS), atache prasowy na letnie igrzyska olimpijskie w Tokio 2021.
Kazimierza Deynę wspominali m.in. trener Andrzej Strejlau, piłkarz Dariusz Dziekanowski, red. Stefan Szczepłek. Przed odsłonięciem muralu działacze sportowi oraz piłkarscy kibice złożyli wiązanki kwiatów na grobie swojego idola na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Deyna urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. W miejscowym klubie Włókniarz występował w latach 1958-1966. Następnie grał krótko w ŁKS Łódź (1966), by związać się na lata z Legią Warszawa (1966-1978). Z klubem z Łazienkowskiej zdobył dwukrotnie tytuł mistrza kraju (1969, 1970) i Puchar Polski (1973). W Legii rozegrał 304 mecze, strzelając 94 gole; w obu klubowych klasyfikacjach ustępuje tylko Lucjanowi Brychczemu. 97 razy wystąpił w oficjalnych spotkaniach reprezentacji Polski; debiutował 24 kwietnia 1968 r. w meczu z Turcją.

Kazimierz Deyna - jak wspominali Jerzy Jakobsche i Wojciech Choina, był kluczowym zawodnikiem "złotej" drużyny Kazimierza Górskiego. Strzelił dwie bramki w finałowym meczu turnieju olimpijskiego w Monachium w 1972 roku, które dały Polakom zwycięstwo nad Węgrami (2:1), a piłkarzowi tytuł króla strzelców turnieju z siedmioma trafieniami.
Trener Andrzej Strejlau wspomniał, iż w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1989 roku Kazimierz Deyna podróżował w USA sześciopasmową autostradą. Kierowany przez niego Dodge Colt wjechał z całą siłą w tył zaparkowanej na awaryjnym pasie, zepsutej ciężarówki. Deyna był wówczas pod wpływem alkoholu i nie próbował nawet hamować. Przyczyną śmierci piłkarza były liczne i bardzo poważne obrażenia głowy oraz klatki piersiowej, a także silne obrażenia wewnętrzne.
Zdjęcia: Wojciech Choina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz