piątek, 19 stycznia 2018

Srebrna łyżka po rodzinie amerykańskiego prezydenta Johna Kennedy’ego w Gdańsku


Uroczyste otwarcie Galerii Palowej wraz z inauguracją wystawy „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” odbyło się 18 stycznia 2018 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.
Galeria Palowa to nowa nazwa Komory Palowej, w której do 2014 roku funkcjonowała „Restauracja Palowa”. Obecnie jest to przestrzeń odrestaurowana, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na powierzchni 200 metrów kwadratowych znajdą się wystawy czasowe, nawiązujące do gdańskiego dziedzictwa. W Galerii Palowej znajdzie się również kasa i sklep muzealny. Pomieszczenia te wciąż jednak zachowują swój zabytkowy charakter, dzięki dokładnej konserwacji i przemyślanej modernizacji. Remont został sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.
W piwnicach dzisiejszej Galerii odkryto ślady osadnictwa w Gdańsku. Tutaj też mieściła się komora palowa, skąd pobierano podatki od wypływających z Gdańska towarów do całej Europy. Jest to również jedyne pomieszczenie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska ocalałe w czasie II wojny światowej. To miejsce symboliczne, złączone z gdańską tożsamością. Cieszymy się, że będzie ono służyło mieszkańcom i turystom – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz do licznie zebranych gości w Wielkiej Sali Wety.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marek Kacprzak - Konsul Republiki Austrii, Tomasz Posadzki - Konsul Republiki Estońskiej, Alain Mompert - Konsul Honorowy Republiki Francuskiej, Krzysztof Figiel - Konsul Republiki Łotewskiej (na powyższym zdjęciu), przedstawiciele Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec.
Nie krył zadowolenia z nowej funkcji XIV-wiecznej Komory Palowej znakomity znawca historii Gdańska Andrzej Januszaitis, który podziwiał prezentowane zbiory wraz ze swoją małżonką.
Czasową wystawę „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” będzie można oglądać od 19 stycznia do 1 kwietnia 2018 r. Na blisko 200 metrach kwadratowych Galerii Palowej znajdują się nie tylko luksusowe przedmioty użytkowe, historie ludzi, którzy je wykonali, ale także odbiorców ich dzieł. Historie tych ostatnich są nie mniej ciekawe od samych eksponatów. Ekspozycję uzupełniają najciekawsze srebra ze zbiorów Muzeum Historycznego.
Jedną z takich historii jest chociażby łyżka z połowy XVIII w. Srebrny przedmiot został wykonany przez gdańskiego złotnika Simona Gotlieba Ungera, działającego w latach 1745–1762. W XX w. była oma własnością polskiego dyplomaty księcia Stanisława Radziwiłła, żonatego z Lee Kennedy – siostrą Jacqueline Kennedy, czyli żoną amerykańskiego prezydenta Johna Kennedy’ego.

- W latach 70. poprzedniego stulecia jako dar Radziwiłła, łyżka ta trafiła na krakowski Wawel. Podobnych, często barwnych historii związanymi z arcydziełami gdańskich złotników na wystawie jest więcej – mówią dr Anna Frąckowska i Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. główni organizatorzy gdańskiej wystawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz