poniedziałek, 3 lutego 2020

FitKlasa gdański eksperyment pilotażowy


FitKlasa - to nowa pilotażowa formuła ćwiczeń korekcyjnych w klasach 0-3, w dziesięciu gdańskich Szkołach Podstawowych. Dzięki nim zmniejszamy u dzieci ryzyko chorób cywilizacyjnych. Partnerami programu jest Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu. W specjalnie zorganizowanej 3 lutego 2020 konferencji prasowej w SP nr 92 przy  ul. Startowej 13 na Zaspie Młyńcu, uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przedstawiciele tylko dwóch redakcji. Widocznie mediów zagadnienia zdrowotności gdańszczan niezbyt interesują.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska w swoim wystąpieniu przytoczyła niezwykle intrygującą opinię ekspertów WHO, według których dzieci urodzone po roku 2000 mogą żyć krócej niż ich rodzice /!/  Słyszałem już taką opinię na kilku konferencjach. - W Gdańsku robimy wszystko, aby tak się nie stało, powiedziała Dulkiewicz.
- W trosce o zdrowie młodych gdańszczanek i gdańszczan zmieniamy formę prowadzenia zajęć korekcyjnych w szkołach podstawowych. W tym roku szkolnym pilotaż programu FitKlasa odbywa się w 10 placówkach. Od roku szkolnego 2020/2021 chcielibyśmy, aby zajęcia w nowej formie były dostępne dla wszystkich uczennic i uczniów klas 0-3. A to dlatego, bo zmęczone dziecko na zajęciach fizycznych to dziecko, dodatkowo chronione przed chorobami cywilizacyjnymi – powiedziała Dulkiewicz.
Dr hab. prof. Tomasz Frołowicz z gdańskiej AWFiS powiedział, że zajęcia są dobrowolne i uczestniczy w nich 80 proc. szkolnych dzieci, tj. łącznie 1869. Na 10-osobowe grupy, tylko jedna osoba twierdzi, że nie jest zadowolona z tych fizycznych zajęć. Prowadzi je 30 nauczycieli, a od nowego roku szkolnego we wszystkich gdańskich podstawówkach będzie ich łącznie 300.
Jedna z 30 nauczycielek z SP 92 Renata Zielińska pochwaliła dzieci z klasy I B, które bardzo chętnie - głównie w formie zabawy - uczestniczą w programie pilotażowym FitKlasa, którego inicjatorem jest dr Marek Jankowski – dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia (GOPZ). Pilotaż programu odbywa się w SP nr: 12, 21, 39, 47, 49, 60, 79, 80, 89, 92. W lutowe soboty 15, 22 i 29 odbędą się dni otwarte gdańskich szkół, na które zaproszeni są szczególnie rodzice dzieci 6 i 7 letnich.
Dr Michał Brzeziński, lekarz pediatra z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział, że człowiek rozwija się do 25 roku życia, ale najistotniejsze w jego rozwoju fizycznym są lata młodzieńcze. Niepokojącym jest, że dzieci w wieku 6-10 lat, z powodu rozwoju komputeryzacji, coraz mniej się ruszają i mają coraz gorszą wydolność fizyczną. FitKlasa pozwala rozwijać i wzmacniać układ naczyniowo sercowy, właśnie takich maluchów w wieku 6-10 lat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz