piątek, 5 lutego 2016

Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców

Adam Marszk z Politechniki Gdańskiej (na zdjęciu z prawej) i Marcin Hellmann z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, są tegorocznymi laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w piątek 5 lutego w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12.


Wręczający nagrody pieniężne w wysokości po 7 tys. zł brutto, prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz życzył obu młodym laureatom, osiągnięcia jeszcze większych sukcesów naukowych, doprowadzających ich do przyznania w zgłębianych dziedzinach nagród Nobla i odebrania ich w... Sztokholmie.


Zebrani dowiedzieli się, że od 2004 roku do tej pory nagrodą tą wyróżniono 24 młodych naukowców. Do tego zaszczytnego grona dołączyli kolejni dwaj znakomici adepci nauki. Laureatami nagród przyznawanych studentom i absolwentom gdańskich uczelni wyższych w wieku do 30 lat, za 2015 rok zostali:


W kategorii nauk humanistycznych i społecznych, dr. Adam Marszk z Politechniki Gdańskiej, za prace naukowo-badawcze z zakresu przemian systemów finansowych oraz innowacyjnych produktów finansowych. Laureat od dwóch lat jest szefem koła naukowego na PG i w ramach podjętego programu wspiera początkujące przedsiębiorstwa. Obecnie zajmują się tematem dotyczącym przemocy wobec kobiet. Bo obecnie PG nie jest już ściśle techniczną uczelnią. Opiera się na dorobku naukowym Adama Smitha – szkockim myślicielu i filozofie, autorze Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, które były jedną z pierwszych prób usystematyzowania wiedzy na temat historii rozwoju przemysłu i handlu w Europie.
Jako jedna z pierwszych laureatowi gratulacje złożyła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek pomorska odpowiedzialna za służbę zdrowia.
W kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych dr. n. med. Marcin Hellmann z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, za laserowe badania nad regulacją i zaburzeniami mikrokrążenia. Jego zamierzeniem jest przenieść te badania do GUM, bo prowadził je dotychczas w Grenoble - miejscowości i gminie we Francji. Są to o tyle istotne badania, ponieważ mikrokrążenia stanowią w 99 proc. o pracy serca.
W sporej kolejce gratulantów, do swego męża z kwiatami i buziakiem dotarła jego żona Magdalena oraz dwójka dzieci, na ręku 1,5 roczny Stefan i 4-letnia Natalia. Cała rodzina od lat mieszka w Południowym Wrzeszczu i bardzo sobie chwali tą dzielnicę Gdańska.
Na powyższym zdjęciu znajoma laureata z dziećmi w podobnym wieku co jego pociechy.

Wła-49 (amerski49@wp.pl)
Fot. Włodzimierz AmerskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz