środa, 13 grudnia 2017

Legia Akademicka na AWFiS Gdańsk

Pokaz drużyny piechoty, symulator Śnieżnik z dwoma stanowiskami ogniowymi i sprzęt wojskowy – to tylko część atrakcji, które towarzyszyły prezentacji pilotażowego programu MON „Legia Akademicka” w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.
W dniu 12 grudnia 2017 roku w Sali Kongresowej odbył się wykład inauguracyjny pilotażowego programu „Legia Akademicka” – ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów. O specyfice projektu, możliwościach dołączenia i korzyściach, wynikających z przystąpienia do LA opowiadał studentom doradca Ministra Obrony Narodowej Grzegorz Matyasik oraz płk Remigiusz Żuchowski.
Zainteresowanych nie zabrakło, bo do programu w AWFiS przystąpić chce aż 75 osób. Pierwsze zajęcia w ramach Legii Akademickiej ruszają już w styczniu 2018 roku.
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, decyzją Kolegium Rektorskiego i uchwałą Senatu AWFiS, przystąpiła do pilotażowego projektu Legia Akademicka – powiedział Rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska. – Nasi studenci wielokrotnie wiążą swoją przyszłość ze służbami mundurowymi, poza tym są doskonale przygotowani pod względem fizycznym, postanowiliśmy więc umożliwić im dodatkową ścieżkę rozwoju w postaci możliwości szkolenia w ramach Legii Akademickiej. W naszej uczelni zapisało się 75 osób, czego połowa to kobiety. Jeśli projekt ten będzie kontynuowany, będziemy brać w nim udział.
- Legia Akademicka to projekt skierowany do studentów, którzy w ramach swoich codziennych zajęć mogą uczestniczyć w szkoleniu teoretycznym, by potem, w wakacje odbyć 21-dniowe szkolenie na poligonie – mówi płk Remigiusz Żuchowski. - Legia Akademicka to szansa nie tylko na rozpoczęcie kariery w polskiej armii, ale przede wszystkim możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i niecodziennego wpisu do CV. Uczymy m.in. taktyki i przywództwa, a to przecież niezwykle cenne umiejętności na rynku pracy – podsumowuje płk Żuchowski.
Legia Akademicka to pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów uruchomiony w 2017 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program składa się z części teoretycznej, trwającej 30 godzin lekcyjnych w formie wykładów oraz części praktycznej na poligonie trwającej 21 dni (szkolenie podstawowe), 42 dni (szkolenie podoficerskie).
Legia Akademicka skupia się na uzupełnieniu rezerw sił zbrojnych oraz budowaniu zaangażowania proobronnego społeczeństwa. Do tej pory zostało utworzonych ponad 130 grup, w których znalazło się ponad 4 tys. studentów-ochotników. Na 98 uczelni państwowych i wojskowych, w programie bierze udział aż 60 z nich.
Zdjęcia: Beata Zarach (AWFiS Gdańsk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz