niedziela, 17 grudnia 2017

Siedemdziesiąt lat gdańskiej Miniatury

Miniatura – czyli gdański teatr lalkowy – obchodzi w 2017 roku siedemdziesięciolecie działalności.
W sobotę, 16 grudnia o godz. 17.00 w Teatrze Miniatura odbyła się specjalna premiera spektaklu pt. „Taka dusza” w reżyserii Mieczysława Abramowicza. Przedstawienie to było połączone ze świętowaniem jubileuszu. Na to wydarzenie obowiązywały zaproszenia. Dzień później, w niedzielę 17 grudnia odbył się spektakl otwarty dla widzów.
Podczas przedstawienia premierowego wystąpili znani gdańscy aktorzy, oraz historyczne lalki, liczące ponad pół wieku, zaprojektowane przez Alego Bunscha, ówczesnego dyrektora Miniatury. Przedstawienie to grane było w Miniaturze przez ćwierć wieku.
Podczas części oficjalnej uroczystości odsłonięta została tablica upamiętniająca pierwszą premierę Wileńskiego Teatru Łątek w Gdańsku. - Bez Łątek nie byłoby Miniatury - powiedział Romuald Wicza-Pokojski, obecny dyrektor Teatru Miniatura (na zdjęciu z prawej).
Wileński Teatr Łątek to instytucja powstała 70 lat temu, która dziesięć lat później zmieniła nazwę na Miniatura. Te jubileusze uczciła „Taka dusza” – spektakl nawiązujący do historycznego przedstawienia „Bo w Mazurze taka dusza” z 1962 roku.
Wręczone zostały m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, medale Prezydenta Miasta Gdańska, a także brązowa Gloria Artis.
Nagrody takie otrzymał wieloletni aktor Teatru Miniatura Aleksander Skowroński, który również w rozmowie z red. Bożeną Olechnowicz z TVG powiedział m.in. że ten teatr przybyłym głównie z Wilna aktorom otworzył wrota na Europę i świat. W tym teatrze powstawały nowe, unikatowe typy lalek. Dyrekcje zapewniały całej załodze bezpieczeństwo i komfort pracy.

W „Takiej duszy” użyte zostały zarówno lalki historyczne, jak i lalki współczesne. Scenografię zaprojektował Przemysła Klonowski. Muzykę przygotował Jerzy Stachurski.
Widzowie najwięcej uciechy mieli z teatralnej próby tańców ludowych.
Na scenie wystąpili: Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Andrzej Żak i Magdalena Żulińska.
W ramach dobrowolnych wystąpień jubileuszowych głos zabrał m.in. aktor i reżyser Ryszard Jaśniewicz, który jak wspomniał również na początku swojej kariery zawodowej pracował w tym teatrze. Co też istotne, stwierdził, że jak on się uczył sztuki aktorskiej, to w polskich uczelniach teatralnych aktorów przede wszystkim uczono donośnego i wyrazistego głosu. 
Na pierwszym planie z lewej polonistka, prof. Ewa Nawrocka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak powiedziała pani profesor Ewa Nawrocka z UG do licznie zebranej na scenie i na widowni publiczności, to w gdańskiej Miniaturze po raz pierwszy w swoim życiu była mając zaledwie pięć lat. Do dzisiaj pamięta tamte dziecięce wzruszenia i przeżycia.
Wszyscy pracownicy Teatru Miniatura zostali uhonorowani różnymi nagrodami, nawet ściennymi kalendarzami, którymi wymachiwali jak szabelkami.
Reżyser spektaklu jubileuszowego Mieczysław Abramowicz (na zdjęciu pierwszy z lewej) bardzo serdecznie podziękował całemu zespołowi za twórczą i owocną współpracę.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ufundował dla jubileuszowych gości okazały tort.
Oprócz okazale zaprezentowanego tortu, były też chłodzące napoje oraz lampki białego i czerwonego wina.
W jubileuszowej 70-lecia uroczystości uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST, od kilku lat działającego przy Teatrze Miejskim Miniatura.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz