piątek, 9 sierpnia 2019
Paulina Guba ćwiczy kulą jak piłką tenisową...
Paulina Guba aktualna Mistrzyni Europy w pchnięciu kulą kobiet z Berlina 2018, w zmodernizowanej przed 8 laty kosztem ponad miliona złotych, hali lekkoatletycznej przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku-Wrzeszczu, pod okiem trenera Edmunda Antczaka przygotowywała się do Drużynowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce, które są rozgrywane na stadionie w Bydgoszczy w dniach 9-11 sierpnia 2019. Pchnięcie kulą kobiet, niedziela 11 bm. godz. 16:50.
Przyznam, że po raz pierwszy widziałem dynamiczne ćwiczenie wykonywane przez kulomiotkę z użyciem gryfu od sztangi do dyscypliny podnoszenia ciężarów. Widocznie są one na tyle skuteczne, gdyż Paulina Guba (AZS UMCS Lublin) wynikiem 19,33 została w Berlinie 2018 mistrzynią Europy w pchnięciu kulą. Na czwartej pozycji uplasowała się Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok) z rekordem życiowym 18,48. Był to dopiero drugi medal dla Polski w historii tej konkurencji w mistrzostwach kontynentu. 80 lat temu brąz wywalczyła Wanda Flakowicz rezultatem... 12,55 m.
Centralnym punktem treningowej hali Gdańskiego Ośrodka Sportu we Wrzeszczu jest koło do pchnięcia kulą z progiem. Specjalne wykończenie ścian płytami antyrykoszetowymi zabezpiecza je przed uderzeniami kuli. Obija się ona o ścianę i o elastyczne podłoże, na tyle odpowiednio, że nie trzeba się po kulę schylać, bo jak piłeczka tenisowa trafia do rąk trenującej zawodniczki. Dzięki temu zbędnie nie traci się energii. Będzie ona niebawem potrzebna na zawodach w Bydgoszczy.
Pierwsza edycja DME LA została rozegrana w 2009 r., obecnie impreza odbywa się w cyklu dwuletnim. W sierpniu 2019 roku na Stadionie Zawiszy w Bydgoszczy w 20 konkurencjach udział biorą reprezentacje (kolejno wg miejsca w ostatnich DME): Niemiec, Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Ukrainy, Włoch, Czech, Grecji, Szwecji, Finlandii i Szwajcarii.
Trener Edmund Antczak (Lechia Gdańsk, wystąpił w 25 meczach reprezentacji Polski, odnosząc trzy zwycięstwa indywidualne), 6-krotny wicemistrz i 5-krotny brązowy medalista MP w pchnięciu kulą w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, w czasach kiedy dominował Władysław Komar. Antczak trenując Paulinę Gubę zwraca głównie uwagę na jej technikę rzutu. Najstarszy lekkoatletyczny rekord Polski wynosi 19,58. W czerwcu 1976 roku ustanowiła go Ludwika Chewińska. Guba 8 lipca 2018 roku bardzo się do niego zbliżyła, na 6. Memoriale Kamili Skolimowskiej we Władysławowie uzyskując swój rekord życiowy 19,38 m.
Oprócz techniki i szybkości rzutu, trzeba też mieć odpowiednią siłę. Pchnięcie kulą to konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na wypchnięciu kuli jednorącz z koła o średnicy 2,135 m. Kobiety pchają kulą o masie 4 kg (juniorki młodsze 3 kg), mężczyźni – 7,26 kg, młodzicy 5 kg, juniorzy młodsi (16-17 lat) – 5 kg, juniorzy starsi (18-19 lat) – 6 kg. Kula przed wypchnięciem musi mieć kontakt z szyją zawodnika. Po wykonaniu pchnięcia zawodnik musi opuścić koło jego tylną częścią, w przeciwnym wypadku pchnięcie nie zostanie uznane. Ponadto kula musi paść w obszar wycinka koła o kącie 34,92 stopni.
Stosowane są dwie podstawowe techniki pchnięcia kulą: z doślizgu, kiedy tak jak Paulina Guba ustawia się tyłem do kierunku pchnięcia i wykonuje „doślizg” do progu, następnie skręt biodra i wypchnięcie kuli. Druga technika obrotowa polega na wykonaniu obrotu podobnego do tego w rzucie dyskiem, ale zakończony wypchnięciem kuli.
Trener Edmund Antczak powiedział mi, że najważniejszym startem dla jego podopiecznej będzie udział w 17. IAAF Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce, które odbędą się w Dosze, stolicy Kataru, w terminie pomiędzy 28 września - 6 października 2019. Organizacją zawodów zainteresowane były trzy miasta: Doha, Barcelona oraz amerykańska mekka "Królowej Sportu" Eugene. W trakcie wyboru organizatora wsparcia dla katarskiej kandydatury udzieliła m.in. Nowozelandka Valerie Adams (20,88 m), czterokrotna mistrzyni świata i dwukrotna mistrzyni olimpijska w pchnięciu kulą (Pekin 2008 i Londyn 2012). Pchnięcie kulą jest w programie olimpijskim od pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Rekord świata należy do Natalij Lisowskiej 22,63, Moskwa 7 czerwca 1987, a rekord mistrzostw Europy do Witi Pawłysz 21,69 z Ukrainy, Budapeszt 20 sierpnia 1998.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz