wtorek, 17 grudnia 2019
Lodołamacze gotowe do akcji na Dolnej Wiśle
Kończąc specjalizację Budownictwo Wodne, choćby z tego względu muszę poinformować, iż mimo panującej ciepłej aury, akcja zimowej osłony przeciwpowodziowej na Dolnej Wiśle rozpoczęła się w poniedziałek 16 grudnia 2019 roku. Do udziału w akcji przewidzianych jest sześć lodołamaczy, w tym pięć będących własnością Wód Polskich i jeden wynajęty od zewnętrznego wykonawcy. Pływające jednostki czekają w gotowości na pozycjach wyjściowych na przystani w Gdańsku Przegalinie.
- Zgodnie z opracowywanymi co roku instrukcjami „Prowadzenie zimowej osłony przeciwpowodziowej” i w zależności od warunków pogodowych, nasze lodołamacze pozostają w gotowości do akcji lodołamania, trwającej od połowy grudnia do marca – mówi Aleksandra Bodnar dyrektor RZGW w Gdańsku. - Przygotowane jednostki w zupełności wystarczą, aby zabezpieczyć przed powodziami zatorowymi obszar przylegający do zarządzanego przez nas dolnego odcinka Wisły, to jest od jej ujścia do zapory we Włocławku. Lodołamacze ruszą do pracy w sytuacji gdy rozpocznie się spływ kry w dół Wisły i pojawi się ryzyko powstawania zatorów lodowych. Lodołamanie prowadzone jest od strony ujścia Wisły i postępuje w górę rzeki.
Obecnie w MSR Gryfia S.A. w Szczecinie trwa budowa kadłubów czterech nowych lodołamaczy, jednego czołowego i trzech liniowych z przeznaczeniem dla Wód Polskich i do wykonywania pracy na Dolnej Wiśle na odcinku od Bałtyku do zapory we Włocławku. Kruszenie pokrywy lodowej na dolnej Wiśle ma zimą niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa Gdańska, Elbląga, Żuław i wielu innych miejscowości. Przekazanie pierwszych dwóch gotowych jednostek przewidziane jest na koniec marca i kwietnia 2020 r. Kolejne dwa lodołamacze liniowe zostaną przekazane do eksploatacji w połowie 2021 roku.
Wartość projektu wynosi 74 mln zł. Całość jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Fot. Kazimierz Netka i Archiwum RZGW w Gdańsku
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz