niedziela, 3 maja 2020
Leczenie stresu pourazowego w Sopocie
Włodek, na tym zdjęciu to Andrji Doniło ze Lwowa wykonujący 25 pompek na pięściach. Nigdy nie uprawiał sportu wyczynowo tylko tak dla siebie. Próbował rekreacyjnie bawić się w gimnastykę sportową i boks. Pokazał mi nawet fotki, na których widać jak ćwiczy. W rozmowie przy molo w Sopocie poinformowałem go, że to jest taka ogólnopolska akcja. Staramy się w niej przekazać osobom, które sobie nie radzą z problemami dnia codziennego, a zwłaszcza obecnie dnia dzisiejszego związanego z pandemią koronawirusa, aby nie podejmowały drastycznych kroków. A są nimi na przykład nawet próby samobójcze. I to dotyczy tez osób przebywających przez dłuższy czas w domu i obawiających się, że mogą stracić pracę co znacznie pogorszy standard ich życia
My wpuszczając nasze filmiki w internet przekonujemy takie osoby, że warto przez 25 dni wykonać w jednym zadaniu ćwiczebnym 25 pompek. Tymi filmikami częstokroć trafiamy do osób, które nigdy nie uprawiały sportów. Gdybyśmy dali do wykonania więcej ćwiczeń, to na pewno nikt nie podjął by się próby wyjścia z trudnej sytuacji. Zwłaszcza próby poprzez sport uprawiany we własnym mieszkaniu. A jak małymi kroczkami taka osoba poczuje smak budowania sprawności i mięśni, to sobie dodatkowo jeszcze znajdzie inne ćwiczenia. Jak to powiedział BUDDA, nie martw się za w czasu, bo jak się zbliżysz do problemu, to on może się sam rozwiąże. Zamiast się zatem martwić, w tym samym czasie lepiej sobie poćwicz fizycznie, zaczynając od pompek.
Na powyższym zdjęciu minimum 25 pompek wykonuje Kamil Gaduła, pracownik Błonia w Sopocie, który rekreacyjnie uprawiał piłkę nożną. Głównym zatem celem tej akcji jest Świadomość Stresu Pourazowego (PTSD ), to jest lęku i depresji, które mogą doprowadzić do samobójstw. Jest to próba leczenia schorzenia będącego następstwem przerażającego, zagrażającego życiu wydarzenia fizycznego lub psychicznego. Osoba, która była ofiarą napadu, gwałtu, uczestniczyła w wypadku komunikacyjnym lub była świadkiem np. trzęsienia ziemi, często miewa uporczywe, przerażające myśli związane z tymi wydarzeniami. Takie osoby mogą również doświadczać niektórych lub wszystkich poniższych objawów jak: odrętwienie fizyczne lub emocjonalne, unikanie kontaktów z innymi ludźmi czy izolowanie się od otoczenia, w tym również od osób najbliższych, Pierwsze objawy PTSD pojawiają się zazwyczaj w ciągu trzech miesięcy po traumie, ale mogą wystąpić również wiele miesięcy lub nawet lat po wydarzeniu. Dlatego nie ma co czekać na objawy, a lepiej od razu zabrać się za profilaktykę.
Pozdrawiam: Janusz Radwan Wiatrowski (pracownik MOSiR w Sopocie)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mam nadzieję, że uda wam się zebrać odpowiednie środki, albo że już się udało. Naprawdę mi przykro. Może pomogę, przypominając, że na stronie https://dlapacjenta.pl/ możecie kupić bardzo tanie środki medyczne. Może uda się jakiś rabat dodatkowo wywalczyć. Co wy na to? W końcu rozwijać się trzeba.
OdpowiedzUsuń