niedziela, 5 maja 2019

Jak nowy ołtarz z 1612 roku po renowacji


Znakomity koncert w wykonaniu uczestników warsztatów muzyki liturgicznej „Muzyka Duszy” uświetnił w niedzielę 5 maja 2019, uroczystość odsłonięcia po zakończonej renowacji 12-metrowej wysokości kamiennego ołtarza w kościele św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku.
Kamienny ołtarz po renowacji wygląda tak, jak wyglądał w 1612 roku, kiedy zainstalowano go w kościele św. Jana w Gdańsku.
Do przeprowadzenia kosztownej renowacji monumentalnego ołtarza najbardziej przyczynili się uwiecznieni na wspólnym zdjęciu od lewej:  rektor świątyni - duszpasterz środowisk twórczych ks. Krzysztof Niedałtowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, konserwatorka Iwona Berent – kierownik działu opieki nad zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury, Lawrence Ugwu - dyrektor NCK oraz Jan Kozłowski były marszałek pomorski i europoseł.
Ołtarz powstał w warsztacie Abrahama van den Blocke w latach 1599-1612 i był odnawiany w latach 1673, 1712, 1737 i 1823. Ze względu na monumentalny rozmiar nie mógł być ewakuowany podczas II Wojny Światowej i pozostał w kościele.
Mimo osłony wykonanej w 1943 r., obustronny zabytek znacznie ucierpiał podczas wojny, w następstwie uszkodzenia sklepień i pożaru. Jego stan również po wojnie ulegał pogorszeniu przez kilkadziesiąt lat, kiedy kościół był nieczynny.
Ten monumentalny ołtarz wykonano z trzech rodzajów kamienia piaskowca i wapienia, zaś z marmuru zrobiono kolumny w pierwszej kondygnacji ołtarza. Pieczołowitych prac konserwatorskich wymagały zarówno przepiękne płaskorzeźbione płyciny opisujące historię życia świętego Jana Chrzciciela, patrona kościoła, jak również ornamenty i detale figur wolnostojących.
Konserwatorka Iwona Berent, kierownik działu opieki nad zabytkami w NCK chętnie udzielała wyjaśnień mojemu dobremu koledze ze studiów na AWFiS Ireneuszowi Ośce, obecnie przewodnikowi turystycznemu po Gdańsku.
W miarę szczegółowych wyjaśnień zainteresowanym osobom, w tym Hannie Zych Cisoń z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, również udzielał rektor świątyni - duszpasterz środowisk twórczych ks. Krzysztof Niedałtowski.
Po latach nie widzenia, na tej uroczystości spotkałem radosną Ewę Szelągowicz (druga od lewej obok męża Grzegorza), koleżankę z pracy w Dzienniku Bałtyckim, która po 8 latach mieszkania w szwajcarskiej Bazylei całą rodziną powróciła do Gdańska.  Córka Marta studiuje medycynę, a syn Karol jest na uczelni sportowej. Z ochotą zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z pomorskim marszałkiem Mieczysławem Strukiem.
Uwieczniłem też znaną mi dobrze Hannę Śliwę-Wielesiuk, Prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Gdańsku, członek Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego (na zdjęciu z lewej). Podziwiała konserwatorów za to, że udało im się dotrzeć do oryginalnych polichromii z początku XVII wieku i przywrócić ołtarzowi jego pierwotny wygląd.

Po odsłonięciu XVII-wiecznego 12-metrowej wysokości kamiennego ołtarza, w wypełnionym po brzegi kościele św. Jana w Gdańsku odbył się koncert w wykonaniu uczestników warsztatów muzyki liturgicznej „Muzyka Duszy”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz