sobota, 11 maja 2019

XI Pomorski Kongres Obywatelski


„Partnerskie Pomorze dla demokracji i rozwoju” - pod takim hasłem na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego 11 maja 2019 obradował XI Pomorski Kongres Obywatelski. Uczestniczyli w nim przedstawiciele świata nauki i samorządowcy. Wielu z nich podpisało deklarację zasad partnerstwa, m.in.. takie reguły jak dążenie do konsensusu, respektowanie różnorodności czy wzajemny szacunek.
Wykład o partnerstwie wygłosił historyk i antropolog z Uniwersytetu Gdańskiego - profesor Cezary Obracht-Prondzynski. Wymienił kilka obowiązujących zasad, jak otwartość czy odpowiedzialność, Według mówcy obywatel musi mieć wpływ na władzę. Trzeba mieć poczucie sprawstwa, aby być partnerem dla sprawujących władzę. Trzeba też umiejętnie się  kłócić, ale i zawierać kompromisy.
Podczas odrębnej IV sesji dotyczącej budowy demokracji lokalnej, opartej na rozmowie, partycypacji i partnerstwie, Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa powiedział, że on wielokroć nie mając pełnej wiedzy o jakimś zagadnieniu, musi podejmować bardzo ważne decyzje dotyczące jego urzędu.  
Katastroficzny obraz naszego globu przedstawili naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, co do czekających nas zmian klimatu w okresie 30 najbliższych lat. Właśnie z uwagi na klimat, w latach 2008-2016 zmieniło miejsce bytowania aż 230 mln ludzi. A ludzkość już 70 proc. powierzchni ziemskiej podporządkowała sobie. Naukowcy z NASA szacują, że w 2200 roku nie będzie warunków do życia na kuli ziemskiej. Największe uderzenie ciepła dotknie Afrykę i jej mieszkańcy zaczną masowo chronić się w chłodniejszej Europie. Podniosą się też stany mórz i oceanów. Wiele wysp zostanie zalanych. Życie ludzkie przeniesie się prawdopodobnie na Marsa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz