środa, 22 maja 2019

Tydzień Białoruski w GTS 24.05-1.06.2019


Takimi urozmaiconymi kolorystycznie i smakowo kanapeczkami poczęstowano dziennikarzy podczas śniadania prasowego poświęconego Tygodniowi Białoruskiemu. Wydarzenie to organizowane jest w ramach cyklu Teatry Europy i Świata od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense i odbędzie się.w dniach od 24 maja do 1 czerwca 2019.
Podczas śniadania prasowego rolę gospodyni pełniła Magdalena Hajdys, Rzecznik Prasowy GTS i to ona w zastępstwie za specjalistkę od zagadnień kultury red. Bożenę Olechnowicz z TVG przeprowadziła dla tej stacji wywiady z zaproszonymi gośćmi. Maria Gostyńska, Kierownik Działu Impresariatu GTS pokrótce przed kamerą omówiła bogaty program w sumie 9-dniowego Tygodnia Białoruskiego. Pokazane zostaną m.in. cztery filmy i otwartych zostanie kilka wystaw.
Maria Gostyńska, Kierownik Działu Impresariatu GTS przedstawicielkom lokalnych rozgłośni radiowych powiedziała, że zostanie zaprezentowanych pięć spektakli teatralnych, począwszy 24 bm. od Rewizora - komedii autorstwa rosyjskiego dramaturga i pisarza, Nikołaja Gogola, której prapremiera miała miejsce w Petersburgu i Moskwie w 1836 roku. Wiele też mówiła o spektaklu Krucjata Dziecięca, który zostanie zaprezentowany w GTS w piątek 31 maja 2019.

Krucjata Dziecięca jest to sugestywny projekt teatralny, na podstawie sztuki Andreja Iwanowa o tym samym tytule, który językiem karnawału opowiada mroczną średniowieczną historię. Do wymierającej z głodu francuskiej wioski przychodzi chłopiec-prorok. Wzywa wszystkie dzieci by stanęły pod sztandarami nowej Krucjaty, która zbawi świat chrześcijański.
Tak, proste życie pobożnych chłopów przewraca się do góry nogami. Wszystko okazuje się nie tym, czym się wydawało – więzy rodzinne i więzy miłości, dziecięce zabawy, nienawiść, zemsta i nawet sam Bóg –  to wszystko zostaje wciągnięte do ohydnego, makabrycznego tańca. To współczesne misterium stopniowo przekształca się w hipnotyczny rytuał, z pogranicza religijnej ekstazy, poruszający aktualne dla naszego czasu problemy. Jak zapewniła Maria Gostyńska spektakl jest bardzo czytelny dla młodego odbiorcy i mogą go obejrzeć dzieci już od 5 roku życia.
Łukasz Orłowski, rzecznik prasowy Instytutu Teatralnego w Warszawie zaprosił na warsztaty teatralne dla dzieci, które odbędą się 25 maja o godz. 17 oraz w Międzynarodowy Dzień Dziecka 1 czerwca o godzinie 11,30 w GTS. Wyjaśnił też, dlaczego Tygodniowi Białoruskiemu nadano tytuł "Nie ma dymu...". Stwierdził, że brzmi to wieloznacznie.
Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – Jerzy Limon, wspomniał, że z europejskiego, ten zainicjowany pięć lat temu cykl Teatry Europy, rozszerzył się o świat, bo m.in. w październiku 2018 odbył się Tydzień Chiński. Wiele problemów, ze strony gości, gdzie kultura podlegała pod inne ministerstwa, było z Tygodniem Izraelskim, ale - jak dotychczas - najdłużej, bo aż 11 dni trwał Tydzień Rumuński.
Jak dowiedzieliśmy się podczas śniadania prasowego, obecna białoruska edycja jest już jedenastą, a przygotowania do każdej z nich trwają mniej więcej dwa, a nawet trzy lata. Jak zapowiedział Jerzy Limon, uzgadniane są już na tegoroczną jesień kolejne Tygodnie Kulturalne w GTS, jak Tydzień Austriacki, a także Tydzień Japoński.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz