czwartek, 9 maja 2019
Otwarcie Centrum Medycyny Translacyjnej GUMed
W gronie wybitnych specjalistów z kraju i ze świata 9 maja 2019 otwarto nową jednostkę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Centrum Medycyny Translacyjnej (CMT). Medycyna translacyjna, to sposób na szybkie przeniesienie wiedzy zdobytej w eksperymencie do codziennej praktyki klinicznej. To stosunkowo nowa, ale niezwykle ważna dyscyplina naukowa, wymagającą współpracy wielu różnych dziedzin.
– Cieszę się, że priorytetem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest rozwój nowoczesnej działalności naukowej, a dowodem tego jest Centrum Medycyny Translacyjnej. Działając wspólnie z miastem, regionem, szpitalem i biznesem, stanowi obecnie olbrzymi potencjał. Jako wasza absolwentka jestem bardzo dumna z waszych wspaniałych osiągnięć i chciałabym zaoferować stałą, długą współpracę pomiędzy Gdańskiem i Glasgow. – mówiła prof. Anna Dominiczak, wicedyrektor i kierownik College of Medical, Veterinary and Life Sciences University of Glasgow. Życzliwą pomocą wspierała GUMed w pracach nad stworzeniem CMT, dzieląc się swoimi bogatym doświadczeniem w zakresie wdrażania do praktyki klinicznej medycyny spersonalizowanej.
Dla realizacji celów CMT - jak zapewniali goście uroczystości - konieczne było zapewnienie odpowiedniej nowej infrastruktury obejmującej przestrzeń pracowniano-zabiegową dla prowadzenia badań o charakterze klinicznym, pracownie obrazowania z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod rezonansu magnetycznego, przestrzeń laboratoryjną, przestrzeń biurową dla prowadzenia badań oraz przestrzeń komercyjną dla działania firm. Optymalną lokalizacją był teren Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (budynek nr 5), w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnych Centrów: Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej.
W pierwszym etapie uruchomiono nowoczesne centrum badań obrazowych układu sercowo-naczyniowego wraz z zapleczem (tzw. przestrzenią co-workingową), które umożliwia wspólną pracę przedstawicieli różnych środowisk naukowych oraz Centrum Transferu Technologii. W kolejnych etapach planowane jest stworzenie: Pracowni badań obrazowych, Pracowni badań czynnościowych, Działu badań klinicznych, Pracowni zaawansowanej analityki medycznej, Pracowni hodowli komórkowych i tkankowych GLP, Pracowni GMP, Pracowni technologii i analizy leku GLP. Swoją siedzibę docelowo ma tu znaleźć również Pracownia bioinformatyczna i biostatystyczna, Pracownia bioinżynierii medycznej oraz laboratoryjna i biurowa przestrzeń do wynajęcia.
Jak powiedział prof. Krzysztof Narkiewicz, przewodniczący Rady Naukowej CMT, Centrum Medycyny Translacyjnej to miejsce, w którym słowo „współpraca” ma szczególną wartość i znaczenie. Dzięki zgromadzeniu na jednej przestrzeni najlepszego i najnowocześniejszego sprzętu, który służyć będzie nie konkretnym jednostkom, ale wszystkim pracownikom, którzy chcą realizować innowacyjne projekty naukowe, uda się optymalnie wykorzystać rozproszony potencjał poszczególnych grup badawczych w strategicznych dla uczelni obszarach działalności B+R. Zastosowany w CMT model core facilities to obecnie najpowszechniejsze i najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane przez wiodące uczelnie na świecie.
W kolejnych etapach – jak powiedziała prof. Anna Dominiczak, planowane jest stworzenie kilku pracowni: badań obrazowych , czynnościowych, zaawansowanej analityki medycznej, hodowli komórkowych i tkankowych GLP, GMP, technologii i analizy leku GLP, a także Działu badań klinicznych, Swoje siedziby docelowo mają w GUMed znaleźć również pracownie: bioinformatyczna i biostatystyczna, bioinżynierii medycznej oraz laboratoryjna i biurowa przestrzeń do wynajęcia.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz