czwartek, 25 lipca 2019
Czy jakiś Polak pokona Kenijczyków w 26. Biegu św. Dominika w Gdańsku?
Sportowym hitem tego lata będzie już 26. Bieg św. Dominika, w ramach Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku (27 lipca - 18 sierpnia 2019). Uczestnicy biegów na kilku dystansach (w sobotę 3 sierpnia), w tym i w Mistrzostwach Polski na 10 km, pokonują trasę po gdańskiej starówce. Biegaczom kibicować będzie okoko 30 tys. widzów.
Bieg główny na 10 km dwukrotnie z rzędu wygrali Polacy, w 1995 i 1996 Jan Białk (Krokowa koło Pucka), zaś w latach 2009 i 2010 Marcin Chabowski z Gdyni. Ten pierwszy biegnąc po gdańskim bruku uzyskał najlepszy swój czas 27 min. 08 sek. Zaś ten drugi 27 min. 20 sek. Marcin Chabowski był ostatnim polskim biegaczem, który wygrał w 2010 roku Międzynarodowy Bieg św. Dominika w Gdańsku. Od tego momentu wygrywali różni Kenijczycy, a jedynie w 2016 roku pierwszy był Dmytro Lasyn, biegacz z Ukrainy.
W tegorocznym biegu w sobotę 3 sierpnia Marcin Chabowski (na powyższym zdjęciu) też zapowiedział swój udział. Za największych swoich rywali po raz kolejny będzie miał dwóch Kenijczyków. Ale to właśnie do Kenijczyków Abel Kiru (26 min. 43 sek.) i Cosmas Kyeva (28 min. 48 sek.), należą rekordy tasy, tej z 10 okrążeniami i tej na 10 km w ramach Mistrzostw Polski. Do tej walki włączą się także inni polscy biegacze, jak Grzegorz Gajdus czy Jan Kuruk.
- W biegu elity mogą wystartować nie tylko profesjonaliści, ale także biegacze amatorzy, którzy na 10 km udokumentują wynik 39 minut i lepszy. Takie zgłoszenia proszę podsyłać na e-mail: s.lange@onet.pl. Konkurencje dla wózkarzy i VIP są dostępne na zaproszenia. Natomiast wszyscy chętni mogą wziąć udział w prologu oraz w biegach na 5 km. Ten pierwszy wyraża formułę "Sport dla każdego, zdrowie dla wszystkich". Dlatego nie ma wpisowego – mówi Stanisław Lange, dyrektor 26. Biegu św. Dominika oraz Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk (na zdjęciu drugi z lewej).
Jak powiedział były Mistrz Polski w maratonie prof. Wojciech Ratkowski z AWFiS Gdańsk,(jego wynik 2,12:49 uzyskany w 1984 roku w Dębnie Lubuskim), dobrze że w ramach św. Dominika, trwają również zapisy do biegu na 5 km. Jest 500 miejsc dla pań i 700 dla panów. Kobiety wystartują na tym dystansie 3 sierpnia o godzinie 15:05, a panowie o 16:05. Limit czasu na ukończenie wynosi odpowiednio 40 i 38 minut.
Zapisy do startu prowadzone są jedynie drogą elektroniczną do końca lipca lub do wyczerpania miejsc. Gdyby lista startowa nie została wyczerpana, to będzie możliwość osobistego dopisania się do niej od 1 sierpnia.Pętla prowadzi ulicami: Długa, Długi Targ, Powroźnicza, Kotwiczników, Podwale Przedmiejskie, Słodowników, Ogarna, Zbytki, Bogusławskiego, Złota Brama, Długa. Trzeba będzie ją pokonać trzy razy. Wpisowe opłacone do 27 lipca wynosi 49 zł. Po tym terminie wzrośnie do 70 zł. Dla zwycięzców będą podwyższone nagrody finansowe i rzeczowe, dzięki również firmie sponsorskiej LOTOS.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz