środa, 31 lipca 2019

Nasz faworyt nie zawiódł na Igrzyskach Polonijnych

Zwycięzcą biegu na 400 m mężczyzn w kategorii wiekowej 71-79 lat został Ryszard Lech (Kanada) absolwent pierwszego rocznika AWFiS Gdańsk, z czasem 1,14;87, podczas XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, Gdynia 27.07-3.08.2019.
Tuż przed biegiem na 400 m Ryszarda Lecha, który przyleciał z Kanady gdzie na stałe mieszka, wspierali jego koledzy z roku studiów na AWFiS Gdańsk, stoją od lewej Maciej Królas (Puck) i Andrzej Semborowski (Tczew). Obok Ryszarda zasiadał Zbigniew Szwedowski też z Kanady, który we wcześniej rozegranym biegu na 1000 m zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej 66-70 lat, uzyskując czas 4,01;81.
W biegu na 400 metrów mężczyzn w kategorii wiekowej 66-70 lat wygrał 791 Stanisław Panek (Szwajcaria) z czasem 1,15;81, a drugie miejsce zajął Zbigniew Szwedowski (Kanada) 1,18;16, który w tych letnich igrzyskach polonijnych startował po raz pierwszy.
Dzięki otrzymanej akredytacji miałem możność wejścia na murawę stadionu lekkoatletycznego w Redzie i zrobienia z bliska zdjęć naszemu faworytowi na 400 m.
Ryszard Lech jako jeden z nielicznych startował z pozycji klęczącej, a nie stojącej jak większość zawodników. No, ale on jest absolwentem uczelni sportowej, pierwszego rocznika AWFiS Gdańsk, a to do czegoś zobowiązuje.
Po komendzie gotów, Ryszard Lech prawidłowo uniósł ciało do góry opierając się stopami o bloki startowe i w skupieniu czekał na wystrzał startera.
Na metę Ryszard Lech (Kanada) wbiegł z dużą przewagą nad pozostałymi zawodnikami startującymi w tej kategorii wiekowej uzyskując czas 1,14;87. Drugi na mecie był Mecslav Borusevic z Litwy, który osiągnął czas 1,31;44., a trzeci Zbigniew Śmigielski (Niemcy) z czasem 1,43;52.
Jako pierwszy gratulacje Ryszardowi Lechowi za efektowne zwycięstwo w biegu na 400 m płaskie w kategorii wiekowej 71-79 lat złożył Maciej Królas z Pucka, kolega z pierwszego roku AWFiS Gdańsk. Sportowej uczelni, która z okazji 50-lecia istnienia w dniach 6-8 września 2019 organizuje zjazd swoich absolwentów.
Ryszardowi Lechowi, zwycięzcy biegu na 400 m płaskie w kategorii wiekowej 71-79 lat gratulacje składali inni lekkoatleci biorący udział w XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, Gdynia 27.07-3.08.2019. Tym bardziej, że Andrzej Lech dzień wcześniej na stadionie LA w Redzie wygrał bieg na 100 m w swojej kategorii wiekowej, uzyskując czas 14,24 sek. Tym samym miał już zdobyte dwa złote medale.