piątek, 27 października 2017

Lewandowscy zdominowali gdański ECS


Malarz Janusz Lewandowski za swoją malarską twórczość otrzymał w czwartek, 26 października w Europejskim Centrum Solidarności ogólnopolskie wyróżnienie w postaci nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2016 rok. Została ona przyznana po raz szesnasty, a po raz pierwszy w gdańskim ECS.
Posrebrzaną paterę laureatowi nagrody wręczył Ryszard Kowalewski, artysta malarz, alpinista, taternik, himalaista, speleolog, Prezes Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagrodę przyznaje kapituła powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej.
Nagrodę przyznano za twórczą kontynuację polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX i XX wieku.  Michael Francis Gibson, amerykański pisarz, krytyk, historyk sztuki, znany z ekscytującej recenzji ubiegłorocznego laureata nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, Janusza Majewskiego i jego filmu „Angelus”, odniósł się do twórczości polskiego malarza Janusza Lewandowskiego. Wskazał na to, że jego malarstwo nie ma nic wspólnego z dziełami Jacka Malczewskiego, ale ujawnia pewne zbieżne fakty. Proces ich tworzenia ma miejsce w tym samym kraju, z tą samą historią, w tych samych krajobrazach. Artyści mają to do siebie, że stosują tę samą narrację, zadają te same pytania i dotykają tych samych problemów egzystencjalnych. I dzieje się tak, kiedy Janusz Lewandowski urodził się w osiem lat po śmierci Jacka Malczewskiego.
Nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. złotych oraz bukiet czerwonych róż wręczył laureatowi nagrody Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, który przyznał się do tego, że w tej materii jest laikiem, ale obrazy mistrza bardzo mu się podobają.
Wiązankę kwiatów malarzowi Januszowi Lewandowskiemu z życzeniami dalszych twórczych lat życia złożKrzysztof Bielak ze sponsorskiej firmy budowlanej NDI SA w Sopocie.
Uroczystość wzbogacona została o projekcję filmu o artyście malarzu znakomicie zrealizowanym przez artystę filmowca Mirosława Judkowiaka.
Z okolicznościowego katalogu i projekcji filmu dowiedzieliśmy się, że Janusz Lewandowski urodził się w 1937 roku w Rokiciu koło Płocka. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1964 roku w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Od ukończenia studiów aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym.
Goście uczestniczący w wernisażu prac malarskich Janusza Lewandowskiego usłyszeli, że został on uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, między innymi nagrodą w konkursie pt. „Metafora w malarstwie miejskim w Radomiu”, Nagrodą Prezydenta Miasta Warszawy, nagrodą w konkursie „Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka” w Zachęcie, Nagrodą Fundacji Polsko-Japońskiej im. Miyauchi, Nagrodą im. Władysława Hasiora. W 2012 roku był nominowany do Nagrody im. C.K. Norwida. Jest laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2016 rok.
Janusz Lewandowski odbierając gratulacje od swoich wielbicielek, wielokrotnie eksponował swoje prace na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Brał udział w licznych plenerach malarskich i sympozjach problemowych. Jego dzieła znajdują się m.in. w Muzeum Mazowieckim w Płocku, w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych „Zachęta”, w Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii, w Pałacu w Radziejowicach, oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Tworzy i mieszka w Warszawie.
W części artystycznej specjalnie na życzenie laureata nagrody wystąpił gdański zespół wokalno-instrumentalny Cappella Gedanensis, a zaśpiewała sopranem Magdalena Lewandowska.
ECS pl. Solidarności 1, Gdańsk, wystawa malarstwa Janusza Lewandowskiego czynna do dnia 14.11.2017 r. Wstęp na wystawę jest wolny. Projekt dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska, firmy NDI SA z Sopotu oraz Alior Banku SA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz