piątek, 5 kwietnia 2019

46. Splendor Gedanensis


Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis zostały wręczone podczas gali 4.04.2019 w Teatrze Wybrzeże. Trzy nagrody pieniężne w wysokości po 20 tys. zł każda otrzymali:  Dorota Kolak za kreację Hekabe w „Trojankach”, Jacek Zdybel za odtworzenie fresku „Polskie Niebo” oraz Magdalena Kalisz i Piotr Szopowski za Gdańskie Targi Książki,. Mecenasem Roku została firma Browar Amber. Nagrody wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
W tym roku, do 46. edycji Splendorów wpłynęło 35 wniosków o przyznanie nagród „Splendor Gedanensis”. Spośród nich komisja konkursowa wytypowała 6 nominacji (w tym jedną dwuosobową). Wszyscy oni na scenie Teatru Wybrzeże otrzymali duże bukiety żółtych tulipanów. Nominacje otrzymali:
Jacek Friedrich nominowany za wydaną w 2018 roku książkę „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku”.
Magdalena Grzebałkowska nominowana za wydaną w 2018 roku książkę „Komeda. Osobiste życie jazzu”.
Magdalena Kalisz i Piotr Szopowski nominowani za organizację I edycji Gdańskich Targów Książki.
Dorota Kolak nominowana za kreację Hekabe w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.
Barbara Świąder-Puchowska nominowana za książkę „Myślenie obrazem. Gdańskie teatry plastyków w latach 50. i 60. XX wieku”.
Jacek Zdybel nominowany za realizację odtworzenia fresku „Polskie Niebo” w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz projekt i realizację statuetki Pomorskiej nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Werdykt 13-osobowej komisji nagrody odczytał Andrzej Stelmasiewicz – przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańsk.
Splendor Gedanensis dla najlepszych za 2018 rok
Dorota Kolak nominowana za kreację Hekabe w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. To aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Obecnie na stałe współpracująca z Teatrem Wybrzeże. Odznaczona m.in. w 2008 roku Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Autentyczne, a nie aktorskie łzy pociekły aktorce z oczu jak dziękowała za przyznaną nagrodę. Dorota Kolak powiedziała, że nie tylko cała Polska zazdrości nam, że Gdańsk jest miastem wolności i Solidarności. Zaapelowała, abyśmy nadal żyli we wzajemnej życzliwej sobie wspólnocie. 
Jacek Zdybel nominowany za realizację odtworzenia fresku „Polskie Niebo” w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz projekt i realizację statuetki Pomorskiej nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.
Jacek Zdybel – malarz, grafik, rysownik, pedagog. W latach 2007-2012 prodziekan Wydziału Malarstwa. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku pod egidą Instytutu Kultury Miejskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wraz z Rafałem Roskowińskim prowadził Gdańską Szkołę Muralu. Prace Zdybla są obecne w przestrzeni Gdańska, m.in. elewacja w technice sgraffito kamienic przy ul. Szerokiej 83.
Magdalena Kalisz i Piotr Szopowski nominowani za organizację I edycji Gdańskich Targów Książki. Magdalena Kalisz, to absolwentka prawa i amerykanistyki. Podróżniczka, zwiedziła pięć kontynentów i ponad 40 krajów. Wraz z Pawłem Szopowskim wspólnie prowadzą księgarnię, kawiarnię, galerię i sklep z dizajnem Sztuka Wyboru. Animatorzy i współorganizatorzy wielu wydarzeń kulturalnych realizowanych na terenie Wrzeszcza. Pierwszą edycję Gdańskich Targów Książki odwiedziło w zeszłym roku ponad 12 tys. osób, do dyspozycji których znalazła się oferta wydawnicza niemal 70 wystawców oraz kilkudziesięciu wydarzeń kulturalnych. Również i w tym roku II edycja Gdańskich Targów Książki cieszyła się ogromnym powodzeniem, przyciągając 16 tys. zwiedzających.
Magdalena Kalisz i Piotr Szopowski dopiero od 3,5 lat mieszkają w Gdańsku po sprowadzeniu się z Warszawy. Jak ją opuszczali znajomi przestrzegali ich przed nudą i... silnymi wiatrami. Teraz jak odwiedzili targi książki zazdroszczą im wyboru Gdańska na miejsce stałego zamieszkania.
Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest od 1991 roku Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie dla firm wspierających gdańską kulturę. Do tej pory otrzymało go 26 sponsorów. W zeszłym roku po raz trzeci Tytuł Mecenasa powędrował do firmy ZIAJA Ltd. Zakład produkcji leków sp. z o.o. W tym roku Mecenasem został Browar Amber.
Andrzej Przybyło, właściciel Browaru Amber był szczerze zaskoczony otrzymaniem tej nagrody. A Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory nagrodzonych zostało 205 osób – niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Od 2017 roku laureaci z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza otrzymują 3 równorzędne nagrody o wartości 20 tysięcy złotych, dyplom i pamiątkową statuetkę wykonaną przez Jana Skrzypka.
W części artystycznej na pianinie utwory Bacha i Szopena oraz Lutosławskiego zagrał Leszek Henryk Możdżer, polski kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny, twórca muzyki filmowej.
Leszek Możdżer zagrał na pianinie będąc boso, twierdząc, że w ten sposób lepiej przechodzą przez jego ciało wygrywane dźwięki.
Leszek Możdżer dwukrotnie bisował i na zakończenie wykonał utwór śpiewany przez aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, piosenkarza, muzyka jazzowego Edmunda Fettinga. Utwór z filmu fabularnego "Prawo i pięść" zrealizowanego w 1964 roku przez Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego na podstawie powieści Józefa Hena.
Ponieważ w kuluarach dociekano co to za utwór, Dorota Kolak nam wyjaśniła, że muzycznym motywem przewodnim tego filmu była śpiewana przez Edmunda Fettinga piosenka “Nim wstanie dzień” ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyką Krzysztofa Komedy. Dwójce prowadzącym galę udzieliła się na tyle ta aranżacja i muzyczna moda Leszka Możdżera, że również na koniec wystąpili o gołych stopach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz