czwartek, 25 kwietnia 2019

Gotyk w Gdańsku


Gotyckie cegły o różnych kształtach można było obejrzeć w trakcie trwania międzynarodowej konferencji poświęconej współczesnym znaczeniom architektury gotyckiej dla lokalnych społeczności oraz jej adaptacjom na potrzeby związane z sektorem turystycznym.
W wydarzeniu, które odbywa się w dniach 25-26 kwietnia 2019 r. w Dworze Artusa w Gdańsku. bierze udział ponad 100 ekspertów z całej Europy. Wysłuchają oni łącznie 17 wykładów naukowców i ekspertów z branży turystycznej z Pomorza i Kujaw, a także podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z tematyką konferencji.
- Mija 11 lat odkąd Gdańsk wstąpił do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Skupiający 58 miast w Niemczech, Polsce i Danii szlak to pokłosie dwóch projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które powstały przy dużym współudziale polskich ekspertów. Przez ponad dekadę powstało dużo dobrych przykładów adaptacji i promocji średniowiecznej architektury. Dziś każdy kojarzy z gotykiem Chełmno, Toruń, czy Malbork. W tym gronie powinien znaleźć się także Gdańsk, który może się szczycić wieloma udanymi projektami i realizowanymi obecnie pomysłami – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Dr hab. Elżbieta Pilecka, prof. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu mówiła o elementach i detalach architektonicznych w średniowiecznej świątyni Mariackiej w Gdańsku.
Dr hab. Andrzej Woziński, prof. Uniwersytetu Gdańskiego odczytał tekst pt.  W ceglanym pejzażu. Późnogotyckie malarstwo i rzeźba w Gdańsku w sieci północnych powiązań. Wspomniał o podobnych rzeźbach w Garczynie, Sianowie, Lubece i Hamburgu.
Agnieszka Kowalska, dokonała znakomitego przeglądu kompleksowych prac konserwatorskich w gotyckich zabytkach architektury Gdańska. Takich jak m.in. kościoły Mariacki, św. Katarzyny, św. Jana, św. Trójcy czy ceglanego Wielkiego Młyna.
Maria Rudy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przedstawiła problematykę badawczo-konserwatorską oraz wartość dziedzictwa jako atrakcji turystycznej dotyczącej reliktów pozostałości zamku krzyżackiego przy Motławie w Gdańsku. Przyznam, że nie tylko ja, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że pod obsypującym się ceglanym murem obronnym znajdują się okazałe podziemia. Są jednak one w bardzo złym stanie. Najwyższy czas, aby poddać te podziemia konserwacji i udostępnić coraz liczniejszym w Gdańsku turystom.  
Na przedprożu Dworu Artusa ustawione zostały plansze, z których można się dowiedzieć, co to jest gotyk w architekturze, czym się charakteryzuje, jakie są jego detale i jak się nazywają oraz co to jest Europejski Szlaku Gotyku Ceglanego.
Poza tym do końca maja 2019 można się zapoznać z architekturą innych miast europejskich jakie znajdują się na tym szlaku.
Organizatorzy konferencji, to Gdańska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego oraz Muzeum Gdańska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz