piątek, 12 kwietnia 2019

Powstaje nowa strategia Pomorza na nadchodzącą dekadę


Christopher Todd – Dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki  Regionalnej i Miejskiej, Komisja Europejska, był głównym gościem specjalnej konferencji z udziałem zaproszonych ekspertów, ale też ponad dwustu samorządowców z całego Pomorza, jaka odbyła się w piątek 12 kwietnia 2019 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Zainaugurowała ona prace nad opracowaniem strategii rozwoju Pomorza do 2030 roku.
Jak się dowiedzieliśmy, w ocenie gościa z Komisji Europejskiej, mamy strategię i wizję, stanowiące solidną podstawą do dalszego rozwoju. Ponadto najlepiej w Polsce wykorzystujemy środki unijne. Powinniśmy jeszcze intensywniej postawić na rozwój transportu publicznego oraz na naukę, badania, innowacyjność i współpracę przemysłu z wyższymi uczelniami.  Musimy też inwestować w rozwój technologii cyfrowej. Nasz pomorski program polityki spójności na lata 2021-2017 powinniśmy zatwierdzić najpóźniej do końca 2020 roku. 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, w słowie wstępnym jak i na zakończenie 3-godzinnej konferencji powiedział m.in. - Jakie są atuty Pomorza i jak je wykorzystać? Jak najlepiej zainwestować posiadane środki? To tylko dwa z setek pytań, na które ma odpowiedzieć Strategia 2030. Wielka debata nad przyszłością województwa pomorskiego właśnie się rozpoczyna. Wezmą w niej udział zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy oraz eksperci z całego regionu. Samorząd Województwa Pomorskiego przystępuje do opracowania Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. Treść tego dokumentu będzie miała bezpośrednie przełożenie m.in. na dalsze tempo rozwoju regionu, a co za tym idzie – na komfort życia mieszkańców.
Uczestnicy konferencji, w tym na pierwszym planie Andrzej Kowalczys - radny Rady Miasta Gdańska (mieszkaniec Zaspy Rozstaje), dowiedzieli się od marszałka, że punktem wyjścia przy tworzeniu Strategii jest analiza, jakimi atutami dysponuje region, a jakie słabości musi jeszcze przezwyciężyć. Powstanie dzięki temu obszerny i otwarty katalog przedsięwzięć, zamierzeń, pomysłów. Najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed naszym regionem, które muszą zostać uwzględnione w planach rozwoju Pomorza, to kwestie klimatyczne, transportu publicznego oraz procesy demograficzne.
W ramach dyskusji, na zdjęciu pierwszy od lewej Piotr Dominiak - Prorektor ds. Internacjonalizacji i Innowacji Politechniki Gdańskiej zaapelował aby na Pomorzu była coraz lepsza edukacja i miejsca pracy dla absolwentów, bo jest ssanie talentów z innych regionów Polski jak i świata. Ale nasze otwarcie na  świat i emigrantów stanowi spory potencjał.
Z kolei prezydent Gdańska (trzecia od lewej)  Aleksandra Dulkiewicz rozwój Pomorza upatruje w integracji lokalnego społeczeństwa poprzez kulturę. Aby na przykład ze spektaklami teatralnymi wychodzić do mieszkańców, na ich podwórka. Taką rolę doskonale spełnia odbywający się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA..
Paulina Nowak - Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska poprosiła, aby przy opracowywaniu Strategii do 2030 roku brać pod uwagę głoś młodych mieszkańców Gdańska. Aby budować jeszcze więcej ścieżek rowerowych i jeszcze bardziej rozwijać System Roweru Metropolitalnego, który jest flagowym i najważniejszym przedsięwzięciem realizowanym w ramach RPO w Województwie Pomorskim. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz