O zakazie uprawiania seksu i jazdy na rowerze przez co najmniej trzy dni przed badaniem prostaty mówiono podczas spotkania słuchaczy Radia Gdańsk z urologami w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku. Jest to o tyle istotne, gdyż w roku 2016, rak prostaty przegonił w Polsce raka płuc. Główny temat cyklicznego spotkania, które odbyło się 11 marca 2019, to choroby nerek oraz układu moczowego. Na oddziale urologii UCK rocznie przyjmowanych jest około 14 tysięcy pacjentów.
W trakcie spotkania dowiedzieć się było można m.in. jakie mogą być objawy chorób układu moczowego, czy tendencja do kamicy nerkowej to znak, że trzeba częściej wykonywać badania i czy nowotwory układu moczowego dają jakieś charakterystyczne objawy. Mowa była też o badaniu PSA prostaty i wynikach, które powinny skłonić do wizyty u urologa. Słuchacze Radia Gdańsk mogli osobiście porozmawiać z lekarzami urologami, na co dzień leczącymi m.in. choroby nerek, pęcherza i prostaty. Można było także skonsultować swoje wyniki badań, a w czasie spotkania zadać ekspertom pytania. Odpowiadali na nie prof. dr hab. Marcin Matuszewski, kierownik Kliniki Urologii UCK i dr n. med. Wojciech Piaskowski, specjalista urolog w klinice.
Prof. dr hab. Marcin Matuszewski, kierownik Kliniki Urologii UCK powiedział m.in. iż obecnie aż 25 procent pacjentów jest leczona na urologii. Już po pojawieniu się krwi w moczu, natychmiast należy zgłosić się do lekarza, bo jest to poważny objaw chorobowy. Najczęściej jednak bagatelizują to kobiety. A choroby nowotworowe są bardzo zdradliwe, bo ich po prostu się nie czuje. Trzeba przyjmować duże ilości płynów, mimo częstych wizyt w toalecie. Istotna jest genetyka, choroby w rodzinie, które się powtarzają. Badanie PSA powinien przejść każdy po 55 roku życia.
Dr n. med. Wojciech Piaskowski, specjalista urolog w klinice: Musi być dokonana jak najszybciej diagnostyka choroby, bo są różne rodzaje nowotworów. Ludzie niepotrzebnie od razu panikują, wpadają w rozpacz lub depresję. Zastosowana chemia w leczeniu przedłuża życie chorego, bo radykalnie nie zawsze udaje się usunąć nowotwór. Palacze papierosów są bardziej narażeni na choroby nowotworowe. Ważne jest też to, jakie produkty jemy. Czy jest to zdrowa żywność. Nawozy i plastiki też na nas szkodliwie oddziałują.
Spotkania z cyklu "Bądź zdrów bez kolejki", to wspólny projekt Radia Gdańsk, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. W jego ramach ze słuchaczami Radia Gdańsk spotykają się najlepsi na Pomorzu lekarze, którzy "bez kolejki" wyjaśniają pacjentom problemy zdrowotne. Spotkania prowadzi Joanna Matuszewska, dziennikarka medyczna Radia Gdańsk.
Dobrze, że uświadamia się ludzi, jak ważne jest regularne badanie się.
OdpowiedzUsuńŻeby być zdrowym trzeba regularnie chodzić na badania. Im wcześniej się dowiemy o potencjalnym zagrożeniu, tym szybciej możemy podjąć leczenie. A w tym wypadku czas jest kluczowy
OdpowiedzUsuńCiężko cokolwiek na NFZ zrobić bez kolejki... Dlatego wiele osób korzysta po prostu z prywatnej służby, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą poważne choroby typu rak. W warszawie na oddziale https://carolina.pl/ortopedia-onkologiczna/ dostępne jest ortopedia onkologiczna, który mogę zdecydowanie polecić bo stoi na najwyższym poziomie
OdpowiedzUsuń