Spotkanie z udziałem Chrisa Niedenthala poświęcone przemianom ustrojowym w 1989 r. odbyło się 14 marca 2019 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska, mieszczącej około 170 osób, Gościa powitał gospodarz, Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Uznany fotoreporter zaprezentował zdjęcia wykonane w wielu krajach wschodniej Europy i w Chinach, a także w Polsce i czeskiej Pradze oraz odpowiedział na pytania publiczności.
Redakcja TIME wysyłała go wszędzie tam, gdzie coś działo się ciekawego politycznie.
Godzinne spotkanie w ramach cyklu spotkań Czwartki w Muzeum Gdańska z autorem wystawy fotograficznej „Niedenthal. Gdańsk 2018”, to nie tylko okazja do zobaczenia mało znanych fotografii dokumentujących życie codzienne w krajach bloku sowieckiego, znajdującego się w 1989 r. na przedwiośniu demokracji.
Godzinne spotkanie w ramach cyklu spotkań Czwartki w Muzeum Gdańska z autorem wystawy fotograficznej „Niedenthal. Gdańsk 2018”, to nie tylko okazja do zobaczenia mało znanych fotografii dokumentujących życie codzienne w krajach bloku sowieckiego, znajdującego się w 1989 r. na przedwiośniu demokracji.
Można też było otrzymać autograf fotoreportera w albumie z jego zdjęciami. Udało się to uczynić pani Beacie, która otrzymała to imię od rodziców na cześć uznania talentu aktorskiego Beaty Tyszkiewicz.
Bohaterami fotografii zaprezentowanych w trakcie spotkania były osoby tworzące tzw. „Kadry Wolności”, z którymi Chris Niedenthal spotykał się podczas 365 dni pracy i liczących po kilka tysięcy kilometrów podróży. Tak było w przypadku spotkania przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy z kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec (1982-1998) Helmutem Kohlem.
Spotkanie Wałęsy z Kohlem w dniu 9 listopada 1989 roku, kiedy walił się mur berliński.
– Chyba w żadnym okresie swojego zawodowego życia nie pracowałem tak intensywnie jak w 1989 roku. To był wyjątkowy czas. Demoludy chyliły się ku upadkowi, na sile przybierały oddolne, demokratyczne ruchy społeczne. Pracowałem wówczas dla amerykańskiego tygodnika TIME, którego redakcja była niezwykle zainteresowana wydarzeniami w Europie Wschodniej.
- Regularnie byłem wysyłany w coraz to nowe podróże do niemalże wszystkich stolic komunistycznego świata, w tym do Chin, dokumentując świat i ludzi, np. Gorbaczowa, Havla, Honeckera, o których dziś już uczymy się w podręcznikach – mówi Chris Niedenthal. Byłem tez na wiecu Solidarności z Lechem Kaczyńskim w Kościerzynie, który został później prezydentem RP, tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej.
Podczas godzinnego spotkania uczestnicy poznali ponad sto fotografii, które były też okazją do poznania historii upadku komunizmu, ale także opowieściami o przygodach i codziennej pracy fotoreportera.
Chris Niedenthal - (ur. 21 października 1950 r. w Londynie) - polski fotograf, członek ZPAF. Współpracował z: "Time", "Newsweek", "Der Spiegel", "Geo" i „Stern”. Laureat jednej z nagród World Press Photo w 1986 r. Odznaczony w 2009 r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Obiektyw aparatu, choć utrwala obraz konkretnego momentu „takim jakim był”, nigdy nie dopowie najciekawszych historii, nawet tych, które są jego wytworem. Z każdej podróży powracał z garścią anegdot i wspomnień o wykonanych fotografiach. Nimi podzielił się szerzej z gdańszczankami i gdańszczanami Chris Niedenthal, podczas czwartkowego spotkania w Gdańsku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz