poniedziałek, 4 marca 2019

Złoty debiut Anny Kiełbasińskiej z SKLA Sopot w HME Glasgow 2019

Anna Kiełbasińska, jako jedyna reprezentantka “królowej sportu” z Trójmiasta, a konkretnie z SKLA Sopot, istotnie przyczyniła się do zdobycia piątego złotego medalu przez polską reprezentację w 35. Halowych Mistrzostwach Europy rozegranych w Glasgow marzec 2019. Po raz pierwszy Ania (druga od prawej) wystartowała w sztafecie 4x400 metrów i od razu sięgnęła po medal ze złota. Biegnąc na pierwszej zmianie, a startując z dobrego 6 toru, jako pierwsza przekazała pałeczkę wysokiej Idze Baumgart-Witan (pierwsza z prawej). Kolejne dwa sztafetowe "Aniołki Matusińskiego", czyli trenera, to Małgorzata Holub-Kowalik oraz Justyna Święty-Ersetic.
Biało-Czerwoni zdobyli w Glasgow 5 złotych i 2 srebrne medale, wygrywając w punktacji medalowej. Sięgnęli po nie również zwycięzca pchnięcia kulą Michał Haratyk (21,86 m), zwyciężczyni biegu na 60 m Ewa Swoboda (na powyższym zdjęciu).

Ewa Swoboda wyraźnie wygrała bieg na 60 m z czasem 7,09 sekundy.
Oprócz Ewy Swobody, klasą dla siebie byli dwaj polscy tyczkarze, wygrał Paweł Wojciechowski pokonując tyczkę na wysokości 5,90, drugie miejsce zajął Piotr Lisek 5,85 metra (pierwszy z lewej).
Polka Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin) po zaciętej walce na ostatnich metrach z Irlandką Ciarą Mageean, zajęła drugie miejsce w biegu na 1500 metrów (czas 4;09,30) podczas halowych mistrzostw Europy w Glasgow. Złoty medal wywalczyła Brytyjka Laura Muir (czas 4:05,92).
31-letni Marcin Lewandowski w pięknym stylu zdobył złoty medal w biegu na 1500 metrów. Polak obronił tytuł, gdyż wygrał też na tym dystansie w 2017 roku w stolicy Serbii Belgradzie. Teraz uzyskał czas 3:42,85, a w obecnym sezonie podczas Copernicus Cup w Toruniu (7 luty) ustanowił rekord kraju na tym dystansie – 3:36.50. Podczas HME w Glasgow pokonał Norwega 18-letniego Jakoba Ingebrigsena (czas 3:43,23). Jako trzeci na metę wbiegł Hiszpan Jesus Gomez (3:44,39).
Z roli telewizyjnej spikerki dobrze spisała się lecząca kontuzję Paulina Guba (AZS UMCS Lublin), wychowanka trenera Edmunda Antczaka z Lechii Gdańsk, zdobywczyni tytułu Mistrzyni Europy w pchnięciu kulą (19,33) podczas zawodów rozegranych w sierpniu 2018 w Berlinie. Tam czwarte miejsce wywalczyła Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok) wynikiem 18,48. Podczas HME w Glasgow zajęła 5 miejsce wynikiem 18,23. Następne HME LA za dwa lata w Toruniu!