wtorek, 13 lutego 2018

W Gdańsku powstanie Senioralna Rada Miasta


Mam sporo znajomych, będących stypendystami ZUS i z myślą o nich publikuję ten materiał. Otóż, już ponad 120 tys. gdańszczan to osoby po 60 roku życia. Ba, ponad 50 osób przekroczyło magiczną granicę wieku - 100 lat. Badania pokazują, że liczba seniorów wzrasta i będzie wzrastać. To dlatego jest tak ważne, by głos starszych mieszkańców był w Gdańsku wyraźnie słyszalny. Ułatwi to powołanie Senioralnej Rady Miasta.
Czym zajmie się Senioralna Rada Miasta?
Do podstawowych zadań SRM będzie należało dbanie o wizerunek „srebrnych gdańszczan” – zapobieganie i przełamywanie marginalizacji czy dyskryminacji seniorów oraz budowanie autorytetu najstarszych mieszkańców. „Srebrni radni” mają też wspierać aktywność seniorów oraz ich działania na rzecz lokalnej społeczności. Do kompetencji SRM ma należeć również profilaktyka i promocja zdrowia najstarszych mieszkańców, rozwijanie form ich kształcenia i aktywności intelektualnej, a także wspieranie różnorodnych form wypoczynku, dostępu do sportu, rekreacji, edukacji i kultury. Radni seniorzy skupią się też na działaniach na rzecz bezpieczeństwa najstarszych gdańszczan.
- Zależy nam na jak największej reprezentatywności Rady i zaangażowaniu wszystkich organizacji formalnych i nieformalnych. Chcemy, aby wybory do Rady były okazją do dyskusji, podsumowań i analiz tego, czego potrzebują seniorzy w naszym mieście, ale przede wszystkim mają być „pospolitym ruszeniem” i włączać w proces jak największą liczbę „srebrnych gdańszczanek i gdańszczan”. Praca w Radzie ma być prestiżem i oznaczać faktyczne reprezentowanie interesów naszych seniorów – podkreśla odpowiedzialny za politykę senioralną w mieście zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk.
 Wstępny harmonogram prac:
 - styczeń–luty – praca nad statutem, harmonogramem, sposobem przeprowadzenia konsultacji społecznych i zasadami wyboru
29 marca – Sesja Rady Miasta Gdańska – projekt uchwały intencyjnej o powołaniu SRM
kwiecień-maj – konsultacje społeczne
28 czerwca – uchwała o powołaniu SRM z poprawkami wynikającymi z konsultacji społecznych
lipiec-wrzesień - zgłaszanie kandydatów z poszczególnych okręgów
30 września - ogłoszenie wyników wstępnych i opracowanie list finalnych
1-11 październik - przekazywanie kart do głosowania i głosowanie
Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce nie później niż 10 dni po zakończeniu głosowania.
Tryb powoływania i odwoływania członków SRM
W skład Rady wchodzą przedstawicie seniorów, którzy ukończyli 65 lat. Co ważne, wybory odbywają się w oparciu o te same okręgi wyborcze, jak przy wyborach powszechnych do Rady Miasta Gdańska. Oznacza to, że w każdym okręgu wyborczym wybieranych jest 5 radnych senioralnych. Wyjątkiem jest okręg nr 5 – tam wybranych zostanie 8 radnych. Dodatkowo jednego radnego wybiera spośród zgłoszonych kandydatów Komisja Wyborcza bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym - to tzw. "dzika karta".
- Liczba radnych z danego okręgu uzależniona jest od liczby osób w wieku senioralnym w danym okręgu, zliczanej na podstawie ostatniego aktualnego rejestru meldunkowego prowadzonego przez Urząd Miejski w Gdańsku na ostatni dzień roku poprzedzającego rok, w którym odbywają się wybory – tłumaczy Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego z gdańskiego magistratu. - Przed każdymi wyborami musi być dokonana weryfikacja i przeliczenie danych dotyczących liczby seniorów w każdym z okręgów.
Kto może zgłaszać kandydatów?
- organizacje pozarządowe mające w statucie wpisane działania na rzecz seniorów (jedna organizacja może wystawić jednego kandydata).
- kluby seniora, jeśli nie działają przy organizacji pozarządowej lub działają przy innym podmiocie prawnym niż NGO (po 1 kandydaci).
 - rady dzielnic z danego obwodu wyborczego (1 kandydat w imieniu 1 rady wskazany w postaci uchwały).
- min. trzech radnych Miasta Gdańska z danego obwodu wyborczego (1 radny może być tylko raz w grupie wnioskujących).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz