poniedziałek, 28 stycznia 2019

Gdańskie Noble za badania przedsiębiorstw i wpływ farmaceutyków na środowisko

Kapituła Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza rekomendowała do otrzymania nagrody, po raz pierwszy w 31-letniej historii w kategorii nauk humanistycznych i społecznych - nie z uczelni o tym profilu, lecz profesora Piotra Dominiaka z uczelni technicznej - Politechniki Gdańskiej. Doceniono go za „wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie ekonomii sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz stworzenie w Gdańsku prężnego ośrodka badań ekonomicznych”.
Profesor dr hab. Piotr Dominiak – absolwent studiów ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił doktorat w 1976 r., a w 1989 roku uzyskał habilitację. Od 1971 roku pracuje na Politechnice Gdańskiej. Był m.in. dyrektorem Instytutu Nauk Ekonomicznych i Humanistycznych Politechniki Gdańskiej, dziekanem Wydziału Zarządzania i Ekonomii, a także kierownikiem Katedry Nauk Ekonomicznych.
Profesor Dominiak zajmuje się ekonomią sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych oraz ponad 200 artykułów publicystycznych i 1000 felietonów. Kierował m.in. czterema edycjami Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego. Obecnie jest prorektorem ds. internacjonalizacji i innowacji PG.
Prof. Piotr Dominiak został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Złotą Odznaką PTE, Medalem „Solidarności”, Medalem „Niepokorni na Politechnice Gdańskiej 1945–1989”, Medalem Paul Harris Fellow.
Prof. Piotr Dominiak powiedział, że na jego drogę życiową i zawodową duży wpływ miała przypadkowość. Planował studiować chemię, a został ekonomistą. Jak nie przyjęto go do pracy na UG, to otrzymał ją na PG. W niej wypromował 19 doktorantów, którzy obrali własne drogi naukowe.
Gratulacje za przyznaną nagrodę prof. Piotrowi Dominiakowi m.in. złożył Kacper Płażyński, niedawny kandydat na prezydenta Gdańska.
Badania farmaceutyków w środowisku
W kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych wyróżnienie to otrzymał profesor Piotr Stepnowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Kapituła rekomendowała prezydentowi Gdańska przyznanie nagrody za: „wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące analizy chemicznej i oceny negatywnych skutków pozostałości substancji farmaceutycznych oraz cieczy jonowych w środowisku”.
Przewodniczący kapituły naukowej nagrody prof. Janusz Limon z GUMeD, wygłaszając laudację powiedział, iż profesor dr hab. Piotr Stepnowski studiował ochronę środowiska, a następnie podjął studia doktoranckie w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Stopnie doktora (1999 r.) i doktora habilitowanego (2005 r.) uzyskał na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Piotr Stepnowski kieruje Katedrą Analizy Środowiska UG, w latach 2012-2016 był Dziekanem Wydziału Chemii. Od swoich współpracowników otrzymał bukiety kwiatów i gratulacje.
Profesor Stepnowski – jak wyznał - specjalizuje się w analizie negatywnych wpływów na środowisko substancji przemysłowych. Dzięki jego działaniom wiele koncernów chemicznych ograniczyło negatywne oddziaływanie na środowisko.
Stepnowski bada między innymi pozostałości farmaceutyków w przyrodzie. Wykazał, że substancje te są obecne m.in. w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Profesor jest autorem ponad 200 publikacji w czasopismach z listy Journal Citation Reports. Współtworzył m.in. trzy podręczniki akademickie.
Wielu znajomych i członków rodziny składało gratulacje prof. Piotrowi Stepnowskiemu z Uniwersytetu Gdańskiego.
Były liczne gratulacje dla obu profesorów z PG i UG, wyróżnionych Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Jednak tym razem jakoś zabrakło oprawy muzycznej, zwyczajowo w wykonaniu gdańskiego zespołu wokalno-instrumentalnego Cappella Gedanensis.
Profesorowi Piotrowi Stepnowskiemu z UG gratulacje złożyli też Kacper Płażyński, niedawny kandydat na prezydenta Gdańska z ramienia PiS oraz Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz