poniedziałek, 14 stycznia 2019

Zamach na życie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza


Gdańsk – miasto wolności, solidarności i tolerancji, to często powtarzane słowa przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. A tu raptem jak grom z jasnego nieba docierają do nas jakże smutne komunikaty jego rzeczniczki prasowej Magdaleny Skorupko-Kaczmarek: W związku z atakiem na Prezydenta Gdańska, który miał miejsce podczas finału WOŚP w niedzielę 13 stycznia 2019 roku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomił całodobową pomoc psychologiczną. Wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia, mogą zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej "Fundacji Fosa" pod nr telefonu 787 960 860. Na miejscu koncertu zaraz po ataku rozpoczęło pracę czterech psychologów, którzy udzielali pomocy potrzebującym.
Jak można było zobaczyć na amatorskim filmie emitowanym w TVP, obsłudze technicznej z pomocą ochrony, dopiero po 40 sekundach skakania po scenie z nożem o 14,5 cm ostrza udało się zatrzymać sprawcę 27-letniego Stefana W., który wyszedł z więzienia w grudniu 2018 po odbyciu 5,5 lat kary pozbawienia wolności za napady na w sumie cztery banki.
Jak donosi rzecznik prasowa, po pięciu godzinach zakończyła się operacja Prezydenta Gdańska 53-letniego Pawła Adamowicza. Jak powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, stan Prezydenta jest bardzo ciężki. Przetoczono mu 41 jednostek krwi. Urazy po ataku nożownika były bardzo ciężkie: rana serca, przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. Teraz najważniejsze będą najbliższe godziny.
W imieniu rodziny i najbliższych współpracowników Prezydenta podziękowania zespołowi lekarzy UCK złożyła zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Dulkiewicz podziękowała także za wyrazy wsparcia i solidarności płynące do Gdańska ze wszystkich stron.
Od rana czynne są wszystkie stacje krwiodawstwa, w których można oddawać krew najlepiej grupy zero Rh minus. W imieniu Prezydenta Adamowicza, który jest aktywnym krwiodawcą prosimy o ten gest solidarności.
Oświadczenie zastępców Prezydenta Gdańska, Sekretarz i Skarbnik Miasta - wygłoszone przez Aleksandrę Dulkiewicz 14 stycznia: Szanowni Państwo. Wszyscy zadajemy sobie pytanie: jak do tego mogło dojść, że człowiek zaatakował nożem niewinnego człowieka. Musimy podkreślić, że prezydent Paweł Adamowicz jest osobą całkowicie otwartą. Prezydent cały czas spotykał się z mieszkańcami. To jest najważniejsza zasada jego prezydentury: bezpośredni dostęp do prezydenta, możliwość spotkania się nim w urzędzie, na ulicy, na koncercie, na ścieżce rowerowej. Wszędzie.
Przecież prezydent codziennie spotykał się z gdańszczankami i gdańszczanami w dzielnicach, na osiedlach... (Na zdjęciu z 28.04.2015 roku podczas spotkania z mieszkańcami na gdańskim osiedlu Rozstaje w rozmowie z Markiem Monetą, szefem osiedlowego TKKF i radnym Andrzejem Kowalczysem). Przecież prezydent wcześniej chodził ulicami Gdańska i kwestował. A jednocześnie rozmawiał z każdym.
Paweł Adamowicz zawsze wsłuchiwał się w każdego. I osobiście interweniował - jeśli tylko uważał, że komuś ta pomoc się należy.
Jestem pewna, że kiedy już Paweł Adamowicz dojdzie do zdrowia, to się nie zmieni. Bo Gdańsk jest miastem solidarnym i otwartym także dzięki codziennej pracy Prezydenta Pawła Adamowicza. Zapewniamy Państwa, że to się nie zmieni.
Nie wiemy dziś co kierowało człowiekiem, który zaatakował. Ale proszę, błagam: wyeliminujmy agresję z naszego życia codziennego. Z życia politycznego ale i każdego innego. Nie wolno nam dziś eskalować przemocy. Wiem, że gdyby Prezydent mógł teraz mówić, właśnie to by chciał nam powiedzieć.
Pamiętajmy jego słowa wypowiedziane wczoraj: "Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. (…) To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie".
W imieniu bliskich Pana Prezydenta, rodziny proszę aby w tej trudnej sytuacji tego dramatu nie wykorzystywać ani politycznie, ani ideologicznie.
Chcę zapewnić wszystkich, że jakkolwiek mamy łzy w oczach, to Urząd służy mieszkańcom tak samo jak każdego innego dnia. Dziękujemy za wszystkie wyrazy solidarności.
Walki o życie prezydenta Gdańska nie udało się wygrać, poinformował dyrektor UCK dr Tomasz Stefaniak oraz minister zdrowia, Łukasz Szumowski, którzy w poniedziałek 14 stycznia 2019 roku około godziny 14.40 wyszli do dziennikarzy zebranych przed Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz