środa, 9 stycznia 2019

Muzeum Gdańska rekordowe w 2018 roku

Muzeum Gdańska to instytucja składająca się z 9 placówek muzealnych: Muzeum Bursztynu, Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Oddziałami Muzeum są także Muzeum Nauki Gdańskiej i popularne wśród miłośników rekonstrukcji historycznych Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Twierdza Wisłoujście.
Muzeum Gdańska wraz ze swoimi dziewięcioma oddziałami zanotowano blisko 407 tys. osób odwiedzających w 2018 roku. W tej liczbie mieści się ponad 54 tys. uczestników 143 wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez miejskie muzeum. To najwyższa frekwencja ogólna w historii tej instytucji.
– Muzea w Polsce i na świecie coraz częściej zmieniają swoją funkcję. Stają się centrum kulturalnym, gdzie mieszkańcy przychodzą spotkać się, odpocząć, ale również poznać swoją historyczną tożsamość – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Dlatego cieszę się, że podobne zjawiska obserwujemy również w Gdańsku. Co cieszy jeszcze bardziej, mamy powracających gości, dla których Muzeum Gdańska staje się istotnym miejscem uczestnictwa w kulturze.
Największą popularnością cieszą się niezmiennie położone przy Trakcie Królewskim w gdańskim Głównym Mieście Ratusz Głównego Miasta i Muzeum Bursztynu. Odwiedziło je odpowiednio 108 329 i 94 937 osób.
Po raz pierwszy w historii frekwencja w Ratuszu przekroczyła 100 tys. odwiedzin.
– To w głównej mierze zasługa otworzenia Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta, czyli nowej sali wystaw czasowych – wyjaśnia Waldemar Ossowski. – W jej wnętrzach pokazujemy różnorodne wystawy czasowe, zarówno te związane z dziedzictwem naszego miasta, jak i odległe tematyczne, np. zabytki sztuki złotniczej dawnych ludów stepowych.
Wzrost frekwencji na Westerplatte to głównie zasługa cieszących dużą popularnością wydarzeń związanych z rekonstrukcją i pokazem multimedialnym. Wartownię odwiedziło ponad 65 tys. osób, w tym blisko 2 tys. podczas 44. urodzin tego oddziału. W przypadku Westerplatte zanotowano wzrost o blisko 80 proc. w stosunku do 2017 roku.
Najlepsze wyniki w historii zanotowały Wartownia nr 1 na Westerplatte oraz renomowana Twierdza Wisłoujście, którą odwiedziło 35 tys. osób.
Remontowany od stycznia do lipca 2018 r. Dwór Artusa odwiedziło ponad 35 tys. zwiedzających,
Dom Uphagena przy ulicy Długiej zaś odwiedziło ponad 41 tys. osób.
Muzeum Nauki Gdańskiej i Muzeum Poczty Polskiej odwiedziło odpowiednio 12,8 tys. i 10,2 tys. osób.
Kuźnia Wodna zanotowała blisko 2,5 tys. wejść. Warto jednak zaznaczyć, że odnotowane wejścia odbywały się podczas dni festiwalowych związanych z pokazami prac wykonywanych przez kowali.
2018 rok był także rekordowy pod względem liczby zorganizowanych wydarzeń. Muzeum Gdańska łącznie przygotowało ich 143, czyli średnio 3 wydarzenia poświęcone historii Gdańska w każdym tygodniu. Najwięcej z nich – 22 – zorganizowano we wrześniu.
– Wzrost aktywności w naszym Muzeum to przede wszystkim wynik zmian organizacyjno-finansowych oraz wzmocnienie kadry nowymi specjalistami. Muzeum realizuje takie projekty jak Czwartki w Muzeum Gdańska, Muzeum Gdańska Seniorom, a także Historie Gdańskich Dzielnic, które cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnych.
- Najchętniej odwiedzanym wydarzeniem były Spotkania z Historią na Westerplatte, Majówka z Twierdzą Wisłoujście oraz festiwal multimedialny Westerplatte – Światłocienie. Odwiedziło je odpowiednio 15 tys., 8,5 tys. i 6 tys. osób. Chętnie współpracujemy także z innymi podmiotami i stowarzyszeniami. W 2019 roku będziemy pracować dla naszych gości z takim samym zaangażowaniem. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny i współtworzenie naszego Muzeum – powiedział Waldemar Ossowski.
Frekwencja na wydarzeniach odbywających się w Muzeum Gdańska, a zrealizowanych przez podmioty zewnętrzne, wyniosła 11 964 osoby.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz