środa, 23 stycznia 2019

Rozwój okolic aglomeracji Gdańska i Poznania

W Polsce są miejscowości, w których ludzie bardzo chętnie się osiedlają. Na czoło wysuwają się tu okolice Gdańska i Poznania. W miastach tych występuje zjawisko suburbanizacji, czyli zaludniania gmin podmiejskich, które kuszą niższymi cenami nieruchomości i większym spokojem.
Dla porównania w podpoznańskich Komornikach przed 9 miesięcy wybudowano 56 mieszkań na 1000 mieszkańców, a w podgdańskim Żukowie – 103 mieszkania. Te liczby należy jednak traktować ostrożnie, gdyż są to miejscowości dynamicznie rozwijające się i ich liczba mieszkańców regularnie rośnie. Na przykład liczba mieszkańców Borkowa (gmina Pruszcz Gdański) wzrosła od 1998 r. ponad ośmiokrotnie!
Według danych GUS, w 2018 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba rozpoczętych inwestycji, a także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.
W okresie styczeń-grudzień 2018 r. oddano do użytkowania 184,8 tys. mieszkań, tj. o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem. Inwestorzy dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form budownictwa, tj. deweloperzy i inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania odpowiednio 111,6 tys. mieszkań (6,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku) i 66,7 tys. mieszkań (1,4 proc. mniej). 
 
W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 96,5 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania w roku 2018 (z tego deweloperzy wybudowali 60,4 proc., a inwestorzy indywidualni 36,1 proc. mieszkań). Więcej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (3,0 tys. wobec 2,3 tys.).
W pozostałych formach budownictwa (społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe) łącznie oddano do użytkowania 3,5 tys. mieszkań, tj. o 6,0 proc. więcej niż przed rokiem. Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytkowania w ciągu dwunastu miesięcy 2018 r. wyniosła 16,7 mln m kw., czyli o 1,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym samym okresie przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania zmniejszyła się o 2,2 m kw.- do poziomu 90,5 m kw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz