środa, 30 stycznia 2019

Promocja niepodległościowego kalendarza w IPN Gdańsk

Prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku zaprosił na promocję wyjątkowego kalendarza ściennego na rok 2019 „Kawaleria i artyleria konna Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Kujawy i Pomorze”. Promocja, z 12-dniowym opóźnieniem z uwagi na zabójstwo i pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, odbyła się 29 stycznia w siedzibie oddziału, przy al. Grunwaldzkiej 216 we Wrzeszczu.
W dużym ściennym kalendarzu, wydanym na 100-lecie obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, odkrywany jest niedostępny dla wielu, pełen symboli i barw fascynujący świat polskiej kawalerii. Prezentacji kalendarza dokonali Krzysztof Drażba i Artur Chomicz z Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
Podczas każdego z czterech spotkań w Gdańsku, Grudziądzu, Chełmie i Starogardzie Gdańskim, tajemnice symboli i barw kawalerii polskiej i artylerii konnej WP odkrywa prof. Aleksander Smoliński, wykładowca w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu, wybitny specjalista w zakresie kawalerii polskiej i artylerii konnej Wojska Polskiego w latach 1918-1939.
W spotkaniu, robiąc zdjęcia, uczestniczyła gdańszczanka Maria Wieloch, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.
Wśród uczestników spotkania było kilku moich znajomych, w tym m.in. red. Eugeniusz Torchała, przez lata promujący koszykówkę, który dowiedział się o tej promocji kalendarza z zapowiedzi opublikowanej na moim blogu.
Jako jedną z pierwszych osób, która wyszła przed czasem i zgłosiła się po odbiór dużego kalendarza była kobieta z niemowlakiem trzymanym na ręce.
Podobnie jak ja spiesząc się na kolejną konferencję prasową, po kalendarz u Krzysztofa Drażby z Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, przed czasem zakończenia spotkania zgłosił się też Tadeusz Fiszbach - polski polityk, dyplomata, nauczyciel akademicki. W latach 1975–1982 I sekretarz KW Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku, poseł na Sejm PRL VII, VIII i X kadencji, wicemarszałek Sejmu X kadencji.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatny egzemplarz kalendarza. Ilustracje i projekt graficzny kalendarza jest autorstwa Zenona Pecko, członka Związku Polskich Artystów Plastyków, specjalizującego się m.in. w realistycznym malarstwie sztalugowym. Brał on udział w wystawach zbiorowych (m.in. Zachęta w Warszawie) i indywidualnych. Jego prace można oglądać w Muzeum Walk o Normandię w Caen we Francji, Muzeum Lotnictwa w Point Cook w Australii oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Przed i po spotkaniu w siedzibie gdańskiego Oddziału IPN zbierano podpisy na listę Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Gdańska.
Prawicowy publicysta i reżyser Grzegorz Braun zapowiedział, że wystartuje w najbliższych wyborach na prezydenta Gdańska, które odbędą się w niedzielę 3 marca 2019.
Przyszły kandydat musi zebrać 3 tys. podpisów poparcia wśród mieszkańców Gdańska. O urząd oprócz pełniącej funkcję komisarza Miasta Aleksandry Dulkiewicz w sumie powalczy osiem zarejestrowanych komitetów wyborczych, w tym też wnuk Anny Walentynowicz - Piotr, były radny Gdańska oraz Andrzej Kania z partii Alternatywa Społeczna.















1 komentarz:

  1. 27 year old Account Coordinator Elise Josey, hailing from Windsor enjoys watching movies like Godzilla and Driving. Took a trip to Pearling and drives a Corvette. Odwiedz ten link

    OdpowiedzUsuń