niedziela, 10 lutego 2019

Światowy Dzień Kociewia w Gdańsku


W ramach Światowego Dnia Kociewia, w niedzielę 10 lutego 2019, Kociewiacy przyjechali do Bramy Wyżynnej w Gdańsku, aby zaprezentować swoje lokalne atrakcje. Swojskimi smakołykami przed Złotą Bramą zachęcali głównie turystów do odwiedzenia Kociewia.

Nazwa Kociewie, w formie Gociewie, po raz pierwszy została zapisana 10 lutego 1807 r. Był to czas wojen napoleońskich, konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją. Razem z francuską armią walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim, twórcą naszego hymnu narodowego.
Najokazalsze stoisko miała Krystyna Gierszewska, autorka kilkunastu książek o tematyce kulinarnej. W każdą pierwszą sobotę października w Domu Kultury w Subkowach, powiat tczewski, odbywa kulinarny kiermasz. Przed rokiem prezentowano potrawy z buraków, a tego roku podczas dziesiątego kiermaszu będą potrawy z gruszek.
Można było poczęstować się kociewskimi grochowinkami, czyli mniejszych rozmiarów faworkami.
Bómbómy z dekla, to bardzo słodkie kociewskie krówki.
Do kulinarnego stoiska Krystyny Gierszewskiej co rusz ktoś podchodził i częstował się kociewskimi wyrobami.
Doskonale prezentował się kociewski kuch z krostami i glansem, czyli z rodzynkami i lukrem.
Sporo chętnych było na kupno kociewskiego smalcu ze skwarkami.
W ramach degustacji specjałów kuchni kociewskiej, zakonnicy z pelplińskiego zakonu cystersów też chętnie sięgali po kociewskie przysmaki.
Duże zainteresowanie wzbudzał okaz reprintu jedynej w Polsce Biblii Gutenberga, znajdującej się w Pelplinie. Z zaciekawieniem słuchano też opowieści Mistrza z Moguncji.
Można było wziąć udział w warsztatach piśmienniczych tzw. skryptorium. Pod opieką brata Kazimierza i Tadeusza gęsim piórem litery gotyckie próbowała kreślić 9-letnia Basia, mieszkanka Gdańska.
Za opanowanie kaligrafowania gęsim piórem liter gotyckich osobiście twórca Biblii - Gutenberg wystawiał certyfikat.
11-letnia Wiktoria, starsza siostra Basi na białej koszuli specjalnymi kredkami odwzorowywała kociewski haft.
Bramę Wyżynną w Gdańsku odwiedziło pięciomiesięczne małżeństwo Marlena i Marek Duda z Lublina, chętnie zapoznając się z licznymi ofertami Kociewia. Przyjechali do Gdańska do pracy, a porad co warto zwiedzić w stolicy gdańskiego Pomorza i na Kociewiu udzieliła im Elżbieta Wiśniewska, przewodnik turystyczny.
W gdańskiej Bramie Wyżynnej podczas Światowego Dnia Kociewia można było nabyć książki o Pelplinie. Szkoda tylko, że zabrakło opracowań o Starogardzie Gdańskim, stolicy Kociewia.
Turystom zaciekawionym Kociewiem, co rusz w gdańskiej Bramie Wyżynnej przygrywał zespół muzyczny w Subkowach, w składzie od lewej Alicja Staszewska oraz Renata i Antoni Jabłońscy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz