środa, 13 lutego 2019

Warto pożyć ponad sto lat!

Serdecznie dziękuje wszystkim Osobom, które złożyły mi życzenia urodzinowe (okrągłe) przypadające 11 lutego 2019 roku. W ich przeddzień (niedziela) wygrałem mecz deblowy w tenisa na kortach w Sopocie i oby tak nadal dane mi było czynnie się ruszać. Większość zwyczajowo - jak to w Polsce - życzyła mi dożycia stu lat! Biorąc jednak pod uwagę hojność ZUS dla polskich stulatków, wnoszę postulat, aby przy składaniu urodzinowych życzeń, śpiewając sto lat, sto lat niech żyje żyje nam! Koniecznie dodawać na końcu - Oczywiście ponad sto lat!
Otóż już od 47 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje świadczenie honorowe seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Przysługuje im dodatek w wysokości ponad 3,5 tys. zł. Jednak objęty podatkiem dochodowym. Jest to świadczenie przyznawane wszystkim - bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny może liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 731,13 zł. - Raz przyznaną kwotę - stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS, jest to bowiem specjalne tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat. 
ZUS wypłacał w 2018 roku „emeryturę wyjątkową” 1953 osobom. Z tego warszawski oddział Zakładu miał pod swoją pieczą 261 stuletnich emerytów - najwięcej w Polsce. Na kolejnych miejscach były Gdańsk (121), Poznań (112), Łódź (106) i Kraków (101). To jednak Gdańsk i Toruń są najlepszymi miejscami z dużych miast (pow. 200 tys. mieszkańców), by dożyć tak sędziwego wieku. Udaje się to tam aż jednemu na odpowiednio 3,8 tys. i 3,7 mieszkańców. W Warszawie zaledwie jednemu na 6,7 tys., w Krakowie jednemu na 7,6 tys., a we Wrocławiu jednemu na 8,3 tys.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz