piątek, 7 grudnia 2018

Inauguracja Tygodnia Estonii w Gdańsku

Ambasador Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger 6 grudnia 2018 roku dokonał uroczystej inauguracji Tygodnia Estońskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Ambasador powiedział, że symbolem jego państwa jest wilk i dlatego znalazł się na plakacie. Wspomniał też, że kontakty polsko-estońskie sięgają późnego średniowiecza. W XVI wieku, w wyniku walki o władzę w regionie Morza Bałtyckiego, Południowa Estonia znalazła się czasowo pod władzą Rzeczypospolitej. W założonym w Tartu, za czasów Stefana Batorego, Kolegium Jezuickim nauczano między innymi języka estońskiego. Świadectwem pozostałym z tych dawnych czasów jest powiewająca do dnia dzisiejszego biało-czerwona flaga w uniwersyteckim mieście Tartu. Na przełomie XIX i XX wieku na Uniwersytecie w Tartu kształciło się wielu Polaków.
Przedstawiciele władz Miasta Gdańska oraz GTS z zaciekawieniem słuchali o historii wzajemnych kontaktach polsko-estońskich. Na zdjęciu od lewej dyrektor GTS prof. Jerzy Limon, a także od 2012 roku Konsul Honorowy Estonii w Polsce Tomasz Posadzki, w latach 1994-1998 prezydent miasta Gdańska oraz Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
W imieniu władz Miasta Gdańska głos zabrał wiceprezydent Piotr Kowalczuk, który wyraził swoje uznanie za bardzo dobrą znajomość języka polskiego przez ambasadora Estonii w Polsce. Wyraził też nadzieję, że dyrekcja GTS w dalszym ciągu będzie kontynuowała przybliżanie nam gdańszczanom innych narodowości poprzez promocję ich kultury w ramach kolejnych tygodni.
Dyrektor GTS prof. Jerzy Limon oraz Ambasador Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger podziękowali sobie wzajemnie za udane zorganizowanie Tygodnia Estońskiego w Gdańsku, które będzie trwało włącznie do niedzieli 9 grudnia, oferując wiele wydarzeń kulturalnych z dziedziny teatru, filmu czy różnych wystaw.
Pamiątkowe zdjęcie wykonali sobie od prawej wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, Ambasador Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger oraz pomysłodawca tego zdjęcia red. Mirosław Rój Sarnecki.


Inauguracja Tygodnia Estonii w GTS była połączona z wernisażem dwóch wystaw: "Arvo Pärt - znany i nieznany" oraz "Fred Jüssi - fotografie".


W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ambasady Estonii w Warszawie oraz artyści z Teatru R.A.A.A.M. z Tallina, który jest współorganizatorem Tygodnia Estońskiego. Konsul Honorowy Estonii w Polsce Tomasz Posadzki wdał się w rozmowę z Andrzejem Polakowskim na temat możliwości zorganizowania dla przedstawicieli gdańskich mediów krajoznawczej wycieczki do Estonii.


Kilkoro osobom aż tak bardzo spodobały się zdjęcia estońskiej przyrody, że postanowili je skopiować własnymi aparatami fotograficznymi.


Autor zdjęć Fred Jüssi napisał: „Ogromna grupa ludzi pod słońcem nigdy śniegu nie widziała ani nie wie nic o zimie. Nie mówiąc już o wspaniałej jasności zimy ani o skrzypiącym śniegi pod podeszwami w mroźną pogodę”.


O innej porze roku wiośnie, autor zdjęć Fred Jüssi tak napisał: „ Wczesna wiosna. Nagle pewnego wieczoru lub poranka już tu jest, a w nos bije nieodgadniona mieszanina roztapiającego się śniegu i grudek ziemi – zapach wiosny. I człowiek znowu odwraca twarz w stronę światła”.


Zdjęcia przyrody istotnie ukazywały piękno Estonii, nadbałtyckiego państwa o powierzchni 45227 km kw. i 1,36 mln mieszkańców..


Grupie przedstawicieli gdańskich mediów najbardziej spodobało się powyższe zdjęcie ukazujące mgłę w porannym słońcu.


Podczas inauguracji Tygodnia Estonii w GTS nie mogło zabraknąć potraw estońskich, głównie rybnych w różnej postaci. Śledź z dodatkiem śmietany i cebulki był najsmaczniejszy.


Do dań rybnych zaserwowano doskonale schłodzone wina. Można też było samemu nalewając do kieliszków poczęstować się ziołowym trunkiem o nazwie Wana Tallinn. Jest to duma stolicy Estonii, mocny likier produkowany na bazie rumu. Jego egzotyczny i aksamitny smak jest akcentowany przez kilka naturalnych dodatków, w tym olejki cytrusowe, cynamon oraz wanilię


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz