niedziela, 31 lipca 2016

Ugotuj zupę z Ewą Wachowicz i pomagaj ze smakiem /!/

Wspólne gotowanie z Ewą Wachowicz, (dziennikarką telewizyjną, Miss Polonia 1992, rzeczniczką prasową rządu w latach 1993–1995) oraz z Piotrem Grzelakiem, wiceprezydentem Gdańska ds. polityki komunalnej, odbyło się w niedzielę 31 lipca, w restauracji Swojski Smak przy ulicy Heweliusza 25/27 w Gdańsku.
Podczas spotkania przedstawiona została kolejna odsłona projektu ,,Talerz Miłosierdzia … z Gwiazdami’’, który jest częścią kampanii społecznej pt. „Pomagamy ze smakiem”, organizowanej z okazji jubileuszu 35-lecia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, mającego 68 swoich kół w Polsce.

Podczas wspólnego gotowania zaprezentowano przepis na zupę kalafiorową z curry Ewy Wachowicz. Specjalnie dla wszystkich gości przygotował ją Wojciech Szempliński, właściciel restauracji Swojski Smak. Zastosował również inne uwidocznione na powyższym zdjęciu dodatki.

Gdańskie gotowanie ze smakiem

Gdańskie gotowanie ze smakiem było ósmym wydarzeniem z dwunastu zaplanowanych w tym roku. Piękno gotowania poprzez pomaganie – to motto gdańskiego spotkania z Ewą Wachowicz. Jest to część kampanii społecznej pt. „Pomagamy ze smakiem”, organizowanej z okazji jubileuszu 35-lecia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Towarzystwo w Gdańsku pomaga około 800 osobom bezdomnym i ubogim od 27 lat.

- Od lat współpracujemy z Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej. Miasto Gdańsk wspiera osoby bezdomne oraz co ważne prowadzi działania przeciwdziałające bezdomności. Tylko w 2015 roku na ten cel przeznaczyliśmy blisko 7 mln. zł. Pomoc realizujemy za pośrednictwem organizacji pozarządowych, którym przekazujemy środki finansowe na ten cel. Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pomaga za pośrednictwem świadczeń finansowych i poza finansowych. – powiedział wiceprezydent Piotr Grzelak.
Działania prowadzone są w dużej mierze w środowisku osób doświadczających bezdomności, których jest około 900 w Gdańsku. Do ich dyspozycji są noclegownie, schroniska oraz uruchamiana w okresie zimowym ogrzewalnia. Z osobami dotkniętymi bezdomnością pracują również streetworkerzy, którzy podczas swojej codziennej pracy wskazują im możliwości skorzystania z wielu form pomocy.
- Ewenementem na skalę krajową jest program mieszkalnictwa wspomaganego realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi – dodał Piotr Grzelak (na powyższym zdjęciu drugi z lewej). W puli mieszkań wspomaganych jest ponad 80 mieszkań i pokoi dla osób zagrożonych i doświadczających bezdomności, w których jest ponad 200 miejsc. Ich mieszkańcy poza dachem nad głową otrzymują wsparcie specjalistów, m.in. pracowników socjalnych, psychologów i lekarzy.

Akcja Pomagamy ze smakiem

Przepis na zupę Ewy Wachowicz jest elementem urodzinowej kampanii społecznej pt. ,,Pomagamy ze smakiem’’, która wystartowała w dniu 14 stycznia we Wrocławiu. Jest on także częścią niezwykłego projektu jubileuszowego – kalendarza 2016 z przepisami Gwiazd na ich ulubioną zupę. Dwanaście miesięcy 2016 roku, to dwanaście dedykowanych przepisów na ulubioną zupę Ewy Wachowicz, Natalii Kukulskiej, Natalii Lubrano, Renaty Mauer Rózańskiej, Kingi Preis, Siostry Moniki (Albertynki), bpa Edwarda Janiaka, Krzysztofa Kiljańskiego, Piotra Kucharskiego, Roberta Makłowicza, oraz Andrzeja Wrońskiego. Kalendarz powstał z okazji 35-lecia powstania Towarzystwa oraz w setną rocznicę śmierci naszego Patrona – św. Brata Alberta.
Jubileuszowy Projekt jest kolejnym etapem realizacji ,,Talerza Miłosierdzia’’ zapoczątkowanej w roku 30-lecia działalności Towarzystwa. Pierwszej akcji patronowali prezenterka telewizyjna Grażyna Torbicka oraz reżyser filmowy Krzysztof Zanussi.
- Bez Was, dziennikarzy i ludzi mediów, nie uda nam się tak skutecznie, zachęcić Polaków do dzielenia się symbolicznym talerzem zupy z potrzebującymi, i przestrzec, że pędzący świat może każdego z nas zmienić z bogatego w biednego, a przedsiębiorczego w bezradnego – powiedział Wojciech Bystry Prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Zupy przygotowano dość sporo, bo aż w dwóch sporych garnkach. Wystarczyło jej dla wszystkich chętnych, w tym i wielu przypadkowych przechodniów.

Była Miss Polonia 1992 Ewa Wachowicz nadal błyszczy swoją urodą i bardzo urzekającym uśmiechem. Od organizatorów wspólnego gotowania otrzymała bukiet czerwonych kwiatów. Na powyższym zdjęciu wraz Małgorzatą Sieńczyk, koordynatorką projektu.

Podczas plenerowej imprezy można był nabyć wraz z autografem jedną z pięciu oferowanych książek autorstwa Ewy Wachowicz, oczywiście tematycznie związanymi z gotowaniem i prawidłowym odżywianiem.
Kolejne miejsca tej kampanii społecznej, to Koszalin (sierpień), Jelenia Góra (wrzesień), Łańcut i Rzeszów (październik), Poznań (listopad) i podsumowanie we Wrocławiu (grudzień). 

Fot. Włodzimierz Amerski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz