środa, 6 lipca 2016

XX Baltic Sail Gdańsk 2016

Pod wieloma względami był to rekordowy zlot: liczby jednostek, ilości uczestników, rozmaitości atrakcji. Podczas Festiwalu Szanty Pod Żurawiem został ustanowiony oficjalny Rekord Polski w najdłuższym, zbiorowym wykonaniu szanty „Morskie Opowieści”.
To były cztery piękne dni początków lipca 2016, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i edukacyjnym zacięciem. Już po raz 20. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Miasta Gdańska, tym samym rozpoczynając Baltic Sail wśród Miast biorących udział w Międzynarodowym Zlocie.
W pierwszy dzień żeglarskiego święta przez Prezydentów i Burmistrzów Miast Partnerskich zostało podpisane porozumienie o dalszej współpracy przy organizacji Baltic Sail na lata 2017 – 2021. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy zawsze chętnie uczestniczyli w Zlocie podczas poprzednich edycji. Już dziś warto zaplanować swój udział: tradycyjnie w pierwszy weekend lipca.
Głównym punktem programu są oczywiście piękne żaglowce, które przypływają na Baltic Sail. W tym roku rekordowa liczba jednostek umożliwiła wzięcie udział w rejsach po Motławie oraz wpłynięcie na wody Zatoki Gdańskiej. 
Blisko 4 tys. osób, w tym wielu z zagranicy Polski, nawet z odległej Kanady, zasmakowało morskiej przygody korzystając z okazji podziwiania Gdańska od strony wody i, o ile była tylko możliwość, płynięcia po Zatoce na pełnych żaglach.
Wszystkie zacumowane przy nabrzeżu jednostki dawały możliwość zwiedzania swoich pokładów i dowiedzenia się nieco więcej o ich pochodzeniu i historii. Nieodłącznym punktem tej strefy jest oczywiście Bitwa Morska, która w tym roku odbyła się w sobotni wieczór. Tło historyczne bitwy sięga III Wojny Północnej, 1721 roku. W potyczkach na wodach Motławy wzięły udział: Polska, Rosja i Szwecja. Bitwa zakończyła się widowiskowym pokazem sztucznych ogni.
W niedzielne południe, na zakończenie czterodniowego żeglarskiego święta, odbyła się Parada Żaglowców. Z Polskiego Haka wyruszyło ponad 100 jednostek, które zaprezentowały się przed licznie zgromadzoną widownią na obu brzegach Motławy.
Żaglowcem rozpoczynającym szyk był STS Generał Zaruski, flagowa gdańska jednostka szkolna. Tuż za nim z żeglarskimi pozdrowieniami przepłynęły najokazalsze żaglowce, jak również mniejsze oldtimery, jachty żaglowe i motorowe oraz brytyjska jednostka wojskowa. Niewątpliwie było co podziwiać, a licznie zebrana publiczność witała swoich faworytów wiwatując i bijąc brawo. I choć wydawałyby się, że to koniec atrakcji, to ku ogromnemu zaskoczeniu uczestników popołudniowego rejsu na pokładzie STS Generała Zaruskiego, doszło do spotkana wieloryba gatunku Humbak. Śmiało możemy go ocenić jako 29. uczestnika Zlotu Baltic Sail w Gdańsku.
Władze grodu nad Motławą również w tym roku przekazały żeglarzom klucze do Miasta. Odbył się też XVII Festiwal Szanty Pod Żurawiem. Miłośnicy szant zostali zaproszeni na dwie sceny, na Małą, zlokalizowaną w Teatrze w Oknie, na ul. Długiej i na główną na Targu Rybnym.
To dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich zebranych słuchaczy został ustanowiony oficjalny Rekord Polski w najdłuższym, zbiorowym wykonaniu szanty Morskie Opowieści. Publiczność wspólnie z Chórem Zawisza Czarny przez 33 minuty i 3 sekundy odśpiewywali wiele zwrotek znanej wszystkim szanty Morskie Opowieści.
Tegoroczna edycja Zlotu Baltic Sail była bogatsza o specjalnie przygotowaną strefę edukacyjną i rekreacyjną. Na Targu Rybnym strefę rekreacyjną zapewniała Baltic Plaża. Dopisująca pogoda, piłki, siatka do gry, kosze i leżaki do odpoczywania sprawiły, że było to miejsce chętnie odwiedzane przez wszystkich. W końcu nie zawsze można odpocząć na plaży w środku miasta, patrząc przed siebie na okazałe maszty żaglowców.
Podczas tegorocznego, jubileuszowego Baltic Sail można było zaobserwować dużą koncentrację organizatorów na aspekty wizualne całego Zlotu. Po wejściu przez ogromne bramy Baltic Sail nikt nie miał wątpliwości, że staje się uczestnikiem Żeglarskiego Święta. Spójna identyfikacja wizualna, w żeglarskim klimacie oznaczała obszar całego Zlotu, stając się idealnie uzupełniającym tłem dla pięknych jednostek.
Organizatorzy dziękują wszystkim tym, którzy stali się częścią tegorocznego święta żeglarskiego w Gdańsku oraz tym, którzy stworzyli tak wyjątkowe wydarzenie. Do zobaczenia za rok. AHOJ!

Zdjęcia: Włodzimierz Marek Amerski 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz