sobota, 9 lipca 2016

Wernisaż Festiwalu Monumental Art. Po raz ostatni na Zaspie

- Kończymy Festiwal, ale nie zamykamy kolekcji – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Spod muralu Kamila Kuzko przy ul. Skarżyńskiego 12d, przy dźwiękach muzyki na żywo, 8 lipca 2016 o godz. 18.00 ruszył pochód ostatniego wernisażu Festiwalu Monumental Art. Tym samym w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie (SM Młyniec) znajdzie się 58 wielkoformatowych prac.
Wernisaż zakończył się pod Plamą Gdańskiego Archipelagu Kultury piknikiem i potańcówką dla mieszkańców przy dźwiękach muzyki lat 70-tych, 80-tych i 90-tych w wykonaniu Zespołu Cieśni i Tańca.
Dopisała pogoda i frekwencja. Wstęp był wolny!
Prace Festiwalu Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu i murale powstałe w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska tworzą zintegrowaną galerię malarstwa monumentalnego uznanych artystów z Polski i świata. Kuratorem Festiwalu Monumental Art jest Piotr Szwabe, artysta, malarz, autor murali, a koordynatorką projektu Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. Każda edycja to inne hasło przewodnie festiwalu. Artyści malowali murale związane z rocznicami (2009), edycja 2010 odbyła się pod hasłem „Wolność w czasach kryzysu”, następne były: „Miłość jest pokusą” (2011), „Czy wszystko jest na sprzedaż?” (2012), „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” (2013), „Droga jest szczęściem” (2014), „Każdy dzień jest ważny” (2015), „Oczekiwanie” (2016).
W tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Monumental Art powstaną cztery nowe prace odwołujące się do idei kuratora festiwalu, Piotra Szwabe, „Oczekiwanie”. Projekty przygotowali, ostatecznie, dwaj artyści z Argentyny – Jorge Pomar i David Petroni oraz polscy twórcy: Kamil Kuzko i działający wspólnie: Dariusz Milczarek, Jan Podgórski, Tomasz Prymon i Artur Prymon związani z ASP w Krakowie (Artur Prymon – w Warszawie). Łącznie, po wernisażu nowych prac, w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego będzie 58 murali.
Zaspę i kolekcję malarstwa monumentalnego można bezpłatnie zwiedzać przez całe lato z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery odbywają się trzy razy w tygodniu (wtorek, czwartek godz. 17.30, sobota, godz. 13.00).

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz