środa, 6 lipca 2016

Garnizon Gdańsk atrakcją turystyczną

Zmiana warty w wykonaniu Garnizonu Gdańsk stanowi dużą atrakcję dla turystów. Zwłaszcza teraz latem, kiedy gród nad Motławą gości wielu przybyszów z kraju i zagranicy.
Musztra i zmiana warty, począwszy od 2013 roku, zazwyczaj ma miejsce w pobliżu gdańskiej Katowni i Złotej Bramy. Pierwszy taki pokaz odbył się w Nowy Rok 2013. 
Przed wiekami przy Wieży Więziennej znajdował się odwach, gdzie - w zależności od czasów - stacjonował pododdział żołnierzy gdańskich, francuskich lub pruskich.
Obecnie podczas letnich wakacji musztra odbywa się w pobliżu Zielonej Bramy. Dzięki tego rodzaju prezentacji jej obserwatorzy mogą lepiej wyobrazić sobie miasto z okresu poprzedzającego jego zdobycie przez wojska napoleońskie w 1807 r.
- Nasze nawiązujące do historii wydarzenie można oglądać w każdą pierwszą niedzielę miesiąca - powiedział mi Krzysztof Kucharski, dowódca Garnizonu Gdańsk.

I tak było pierwszej niedzieli 3 lipca 2016 roku. I tak też – w mojej ocenie - powinno być każdej niedzieli podczas letnich wakacji.
Zainteresowanie widzów jak zwykle było spore. Spacerowiczów i turystów bowiem nie brakowało.
Zmianę warty i pokaz musztry zaprezentowali żołnierze garnizonu królewskiego miasta Gdańska, którzy pod Zieloną Bramę przybyli w towarzystwie dam. Natomiast członkowie Gdańskiej Roty Mieszczańskiej pokazali średniowieczne stroje i uzbrojenie. Gdańszczanie złożyli przysięgę na wierność królowi.
Za sprawą inscenizacji, gdańszczanie i liczni turyści już po raz kolejny mogli się przenieść do początków XIX wieku i obejrzeć pokaz musztry oraz ceremoniał wojskowy. Ba, mogli też sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Fot. Włodzimierz Marek Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz