wtorek, 19 lipca 2016

756 Jarmark św. Dominika w Gdańsku

756 lat tradycji, 6 mln turystów z całego świata, 1000 kramów – oto słynny na cały świat gdański Jarmark św. Dominika! Na nim się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne... kadry do pamiątkowych fotografii. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii, w dniach od 30 lipca do 21 sierpnia 2016 roku.
Symbolem imprezy od wieków jest kogut i aktorzy dawnych teatrów ulicznych. To oni zawładnęli uczestnikami konferencji prasowej, jaka 19 lipca 2016 odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.
Prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Kasprzak, po powitaniu gości, w asyście zdolnego mima i zaborczego koguta, przypomniał rys historyczny tej sztandarowej dla Gdańska imprezy plenerowej. Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Na sierpniowe Jarmarki do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami. Pośród nich znajdowały się francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, cyna, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki i rosyjskie futra. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. 

Podobnie jest i dziś. Uliczki zapełniają się grajkami i barwnymi postaciami, pośród których prym wiedzie karmazynowy kogut – symbol Jarmarku św. Dominika. Na swoich kramach rzemieślnicy, artyści i antykwariusze oferują przedmioty, na które nigdzie indziej nie trafimy - stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, potrzebne i całkiem niepotrzebne.

Imprezę co roku odwiedzają miliony gości. Bo tu ciągle coś się dzieje! Uroczyste otwarcie jarmarku obwieszcza 756 uderzeń w największy bęben świata, na którym jednocześnie gra ponad 100 osób! W tym roku na jarmarkowej scenie zagrają m. in.: Zakopower, Voo Voo, Shy Albatross Natalia Przybysz & Raphael Rogiński, Organek, Mesajah, Łąki Łan, Iza Kowalewska, Paula i Karol, Piotr Zioła. Nowością będzie dedykowana aplikacja mobilna Jarmark św. Dominika, która pozwoli łatwiej poruszać się i zaplanować czas w trakcie wydarzenia.
Jarmark św. Dominika rozpoczyna się 30 lipca i potrwa 23 dni.
Dyrektor ds. marketingu MTG Joanna Czauderna-Szreter wspomniała, że Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku – najstarszą i największą (41 tys. m kw. powierzchni) imprezą tego typu w Polsce, jak i jedną z największych w Europie.
Zgodnie z tradycją, otwarcie Jarmarku obwieszcza światu 100 osób, jednocześnie grających na największym (10 metrów średnicy membrany) i najcięższym (ponad 3 tony) bębnie świata. Kiedy kupcy przejmują już klucz do bram miasta, otwierają się kramy artystów, rzemieślników, kolekcjonerów i antykwariuszy, którzy zjeżdżają na ten czas do Gdańska z Polski i ze świata. Na ponad tysiącu stoiskach znaleźć można przedmioty rzadkie, stare, ciekawe, ale i oryginalne, nowoczesne wzornictwo. Jarmark to także bogactwo smaków, najrozmaitszych regionalnych i egzotycznych smakołyków – wypieków, serów, wędlin, przetworów, nalewek.

Codziennie o godz. 12.12 z przedproża gdańskiego Ratusza hejnalista w historycznym kostiumie odgrywa jarmarkowy hejnał. Warto też dać się policzyć jako kolejna osoba przechodząca przez specjalną bramę, zliczającą jarmarkowych gości. Oferować będą swoje wyroby kupcy z 12 krajów: Białorusi, Hiszpanii, Indii. Łotwy, Estonii, Irlandii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. 
Bogaty program jarmarku zapewnia wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych – od koncertów muzyki klasycznej, rockowej, folkowej, jazzowej, po parady, festiwale, konkursy, spektakle, warsztaty i zabawy dla dzieci.

Imprezę co roku odwiedza ok. 7 milionów gości. Niektórzy przyjeżdżają specjalne na to wydarzenie, by dać się ponieść przyjaznej, emocjonującej, radosnej atmosferze,
zapewniającej niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia.

Wicemarszałek pomorski Krzysztof Trawicki zachęca do odwiedzenia stoiska „Pomorskie dla zdrowia” znajdujące się na Targu Węglowym. Na nim w dniach 1 i 8 sierpnia zaparkuje Krwiobus i każdy chętny będzie mógł oddać honorowo krew. Trawicki powiedział, że jako weterynarz z zawodu, docenia dbanie o zdrowie jarmarkowych uczestników i gości, którzy mają możliwość przeprowadzania podczas trwania Jarmarku Dominikańskiego badań profilaktycznych i porad lekarskich. Stwierdził, że w 2017 roku oprócz na przykład badań piersi przez kobiety, należy stworzyć możliwość przebadania ich czteronożnych pupilków, czyli piesków.
Wiceprezydent Gdańska ds. Andrzej Bojanowski, po przeproszeniu za niewielkie spóźnienie spowodowane załatwianiem regulacji popowodziowych, docenił dotychczasowego wieloletniego operatora Międzynarodowe Targi Gdańskie, które są przykładem dobrego partnerstwa w organizacji tak dużej dorocznej imprezy o randze europejskiej. Wskazał na możliwość poszerzenia obszaru jej funkcjonowania w roku przyszłym o Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Zwrócił tez uwagę na konieczność wzmocnienia i rozszerzenia długoletniej współpracy z zaprzyjaźnionym z Gdańskiem miastem hanzeatyckim jakim jest Brema.
Znany trójmiejski piekarz i cukiernik, Andrzej Szydłowski, były prezydent Światowej Unii Piekarzy i Cukierników, który odebrał nagrodę dla najlepszego ma świecie piekarza roku 2009, w asyście mima i koguta, zaprosił na XXI Święto Chleba, które odbędzie się w niedzielę 31 lipca na Długim Targu w Gdańsku. W jego ramach odbędą się konkursy na smakołyk tegoż święta i najlepszy chleb domowego wypieku.

Dyrektor sekcji lekkoatletycznej KS Lechia Gdańsk Stanisław Lange nakreślił program 23. Biegu św. Dominika, który zostanie rozegrany na niepowtarzalnej trasie w otoczeniu kamieniczek Traktu Królewskiego w sobotę 6 sierpnia i obejmie bieg kobiet i mężczyzn na 5 km, elity mężczyzn na 10 km, bieg VIP-ów i wyścig wózkarzy.

W tym roku po raz pierwszy wystawcy, uczestnicy, gdańszczanie, a przede wszystkim miliony gości z Polski i całego świata będą mogli skorzystać z oficjalnej aplikacji Jarmarku św. Dominika. Dzięki niej nie umknie nam nic z bogatej oferty 33 koncertów i atrakcji kulturalnych, zaplanujemy każdy dzień pobytu na jarmarku, bez przeszkód odnajdziemy wszystkie interesujące nas krany oraz stoiska. Bezpłatna aplikacja pobierana na smartfony z systemem Android lub iOS jest doskonałym przewodnikiem.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz