czwartek, 28 lipca 2016

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie 2016


W ostatni weekend lipca (28-31), po raz siódmy odbywa się Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Festiwal, który dzięki swojej niepowtarzalnej formule, stał się wizytówką tego Miasta Inspiracji, zarówno w Polsce jak i za granicą. Przyciąga każdego roku coraz więcej widzów, jest też ulubionym wydarzeniem Lublinian i wielu turystów, w tym również z Gdańska, czego jestem dobitnym przykładem.

Artyści Carnavalu sprawiają, że nasze wyobrażenia o cyrku i o teatrze ulegają przeobrażeniu, a Lublin przeistacza się w tętniącą sztuką i zabawą stolicę Karnawału. Impreza eksponuje kolejne piękne, sekretne miejsca Lublina w przeddzień jego 700-lecia.

Nowe lokalizacje wydarzeń, to Plac Rybny, ulica Olejna, dziedziniec zamkowy, wirydarz Klasztoru O.O. Dominikanów, plac przed Teatrem im. H.CH. Andersena.

Miasto odmieniło swoje oblicze dzięki iluminacjom świetlnym, które pojawiły się na Rynku Starego Miasta, ale nie tylko tam. Niespodzianką są również inne ingerencje w wystrój Lublina, który uległ artystycznej metamorfozie.
Miłośników mocnych wrażeń cieszy fakt, że wykonano montaż nowej taśmy dla slacklinerów, po raz pierwszy rozpiętej pomiędzy Ratuszem a Bramą Krakowską, na wysokości 30 metrów, o rozpiętości 60 metrów.

Wzrost poziomu adrenaliny gwarantuje Urban Ninja nowa forma pokazów akrobacji na taśmach, czyli konkurs trickline na wysokości. Najlepsi zawodnicy przeczą grawitacji wykonując ewolucje na taśmach zawieszonych wokół Trybunału, na Rynku Starego Miasta.
Każdy chętny może włączyć się w tworzenie artystycznych produkcji festiwalu. Oferta bezpłatnych warsztatów poszerzyła się o kategorię sztuk cyrkowych. Śmiałkowie, zarówno amatorzy, jak i artyści, mogą pod okiem członków kolektywu Martine à la Plage, ćwiczyć niezwykłe umiejętności w ośmiu kategoriach, jak rzucanie nożem, czy manipulowanie monetą.

Uczestnicy warsztatów wspólnie stworzą żywe muzeum cyrkowe, które jest elementem przedstawienia „Ceci n'est pas un Urinoir”, wystawianego 30 i 31 lipca (sobota-niedziela) w przestrzeni miejskiej.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz