piątek, 3 listopada 2017

Trójmiasto biurową pierwszą ligą

Trójmiasto dysponuje obecnie powierzchnią biurową wynosząca łącznie około 700 tys. m kw. Ma mniej o 180 tys. m kw niż Wrocław i daleko nam do Krakowa, który ma 1 mln m kw. powierzchni. Ale są plany, aby do 2018 roku przybyło w Trójmieście 200 tys. m kw, a docelowo aby dogonić Kraków do 2020 roku.
Tomasz Jendryczka, (na zdjęciu trzeci z lewej), Corporate Services Engineening Lead CS EMEA OPS.,Intel Technology Poland Sp. z o.o. - Gdańsk, co do ilości miejsc biurowych goni Kraków, Wrocław i Poznań. Obecnie powstaje w Trójmieście wiele nowych biurowców, a to z tego względu, gdyż tutaj bardzo dobrze się mieszka. Od jakiegoś czasu współpracujemy z uczelniami Trójmiasta w poszukiwaniu studentów dobrze przygotowanych do podjęcia u nas w Intelu pracy zawodowej.
Kornelia Łukaszewska (na zdjęciu pierwsza z lewej), Head of Leasing, Dział Biur, Echo Investment SA: – W naszej ocenie po Krakowie i Wrocławiu przyszedł czas na Gdańsk, bo coraz więcej firm chce się tutaj lokować, i to firmy zatrudniające do 500 osób. Dlatego postawiliśmy na Gdańsk, bo jest tutaj wiele młodej kadry. Nawet firmy skandynawskie to dostrzegają i tutaj się lokują. My mamy w opracowaniu na terenie Polski 21 projektów łącznie na 400 tys. m kw powierzchni.
- Mamy 20 tys. m kw na terenie Młodego Miasta Gdańska i już powstaje projekt wybudowania tam biurowca.
- Projektując zwracamy uwagę na to, aby wokół biurowca było odpowiednie otoczenie, czyli budynki mieszkalne, szkoła, przedszkole, żłobek, hotel, obiekty sportowe i rekreacyjne. Przywiązujemy dużą wagę do dobrostanu naszych pracowników. Na to, czy mają miejsca do rekreacji, na przykład pływalnię, ścieżki rowerowe. Potencjalni nabywcy pytają nas przede wszystkim o to, czy i jakie są miejsca parkingowe na samochody?
- Ci, którzy zainteresowani są lokalizacją biurowca Tryton, to też pytają głównie o jego otoczenie. Wychodzimy z założenia, że trzeba wsłuchiwać się w potrzeby rynku.
Adam Schroeder (na zdjęciu pierwszy z prawej), starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman&Wakafleld: - Dziesięć lat temu brakowało w Trójmieście powierzchni biurowych. Nie było odpowiedniej infrastruktury. Potencjalni biznesmeni chętni do zainwestowania tutaj odbijali się, bo nie mieli gdzie ulokować swoich firm. Na szczęście deweloperzy okazali się odważni i w okresie ostatnich 10 lat powstało tutaj wiele budynków o wysokiej jakości. Obecnie jest dziesięciu poważnych inwestorów chętnych wejścia do Trójmiasta. Jednak 80 proc. nowych umów na wynajem będzie pochodziło od firm już funkcjonujących na trójmiejskim rynku. One się tutaj dobrze ulokowały i się rozwijają. Obecnie najciekawsze działki znajdują się w Młodym Mieście Gdańsku, Oliwie i Wrzeszczu.
Marcin Faleńczak (na zdjęciu pierwszy z lewej), dyrektor trójmiejskiego oddziału JLL: – W naszej ocenie w Trójmieście do 2020 roku będzie 13 proc. pustostanów co do oferowanej powierzchni biurowej, a średnia krajowa wynosi 7 proc. Doskonałym miejscem na biurowce jest Skwer Kościuszki w Gdyni. Już są realizowane plany co do jego zabudowy. Może coś zostanie wybudowane w Sopocie. Obecnie największą lokalizacją biurową jest Oliwa i tak będzie przez najbliższe lata. Wolne miejsca pod biurową zabudowę dostrzegamy też we Wrzeszczu.
- Ale takim zagłębiem biurowym w najbliższych latach będzie Młode i Stare Miasto Gdańsk. Są one bardzo dobrze skomunikowane. Szukamy również wolnych miejsc wokół trójmiejskiej obwodnicy, ale na południe Gdańska nie ma wolnych terenów.
- Planując budowę nowych biurowców musimy wyciągać odpowiednie wnioski, aby nie doszło do tego jak w Krakowie, w którym są największe korki samochodowe i jest największy smog w Polsce. To odstraszyło potencjalnych inwestorów i teraz skierowali się oni na Trójmiasto. Ale aby takie korki nie tworzyły się z kolei w Trójmieście, tak jak w rekordowym pod tym względem Krakowie, to koniecznie trzeba postawić na rozwój komunikacji miejskiej.
- W Trójmieście SKM i PKM doskonale rozwiązują problem komunikacji miejskiej. Z tym, że PKM powinna kursować częściej i uwzględniać nocne odloty i przyloty samolotów. No i bardzo istotne są właśnie połączenia lotnicze. Niedawne uruchomienie linii z Gdańska do Amsterdamu było doskonałym posunięciem. Jest to linia wykorzystywana głównie przez biznesmenów. Podobnie jak linia Gdańsk – Helsinki. Co zaś tyczy poszukiwaniu nowych pracowników, to w Trójmieście z ofertą wychodzi się już do młodzieży licealnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz